10 marca 2023|Baza wiedzy, Holandia

Wszystko, co musisz wiedzieć o transporcie publicznym w Holandii

Wszystko, co musisz wiedzieć o transporcie publicznym w Holandii

Wybierasz się na weekend lub kilkudniowy urlop do Holandii? A może decydujesz się na pracę za granicą? Niezależnie od tego, jaki jest powód wyjazdu, z pewnością przyda Ci się kilka przydatnych informacji dotyczących komunikacji miejskiej w Holandii. Przemieszczanie się nie jest trudne ze względu na dobrze rozwinięty system transportu publicznego i nowoczesne rozwiązania. Czym jednak najszybciej możesz dostać się do wybranego miejsca? Co jest tańsze: autobus, czy pociąg? Poznaj praktyczne wskazówki, dzięki którym będziesz podróżować sprawnie, bezpiecznie i ekonomicznie!

Co znajdziesz w artykule:
  1. Przegląd transportu publicznego w Holandii
  2. Ile kosztuje komunikacja publiczna w Holandii? Dowiedz się, czym jest OV-chipkaart
  3. Jak korzystać ze środków transportu publicznego w Holandii?
  4. Jak uzyskać oszczędności w transporcie publicznym?
  5. Transport publiczny w Holandii – podsumowanie

Przegląd transportu publicznego w Holandii

Komunikacja miejska w Holandii jest rozwinięta i funkcjonuje bardzo dobrze. Podstawowym środkiem transportu publicznegoautobusy, natomiast w większych miastach mieszkańcy i turyści mogą poruszać się także tramwajem lub metrem. Przemieszczanie się po mieście, jak i pomiędzy wieloma miejscowościami odbywa się płynnie. To dobra informacja zarówno dla turystów przyjeżdżających na kilkudniową wycieczkę, jak i osób, które podejmują pracę w Holandii i planują zostać tutaj na dłużej.

W Holandii funkcjonują autobusy, pociągi, tramwaje, a w większych miastach również metro. Transportem publicznym można podróżować, kupując bilet jednorazowy lub kartę OV-chipkaart. Bilety komunikacji miejskiej można kupić na kilka sposobów (płatności najczęściej dokonuje się kartą, czasami można wykorzystać odliczoną gotówkę):

  • bezpośrednio u kierowcy,
  • w automacie biletowym,
  • korzystając z karty przedpłaconej.

Ile kosztuje komunikacja publiczna w Holandii? Dowiedz się, czym jest OV-chipkaart

Udając się w podróż do pracy w Holandii i poszukując informacji o transporcie publicznym, z pewnością spotkasz się z pojęciem OV-chipkaart. Skrót OV oznacza openbaar vervoer, czyli właśnie publiczny transport. To rozwiązanie, które ze względu na wygodę i opłacalność poleca się przede wszystkim osobom korzystającym z komunikacji miejskiej codziennie. Istnieje także możliwość zakupu jednorazowych biletów na pociąg, czy autobus, jednak to opcja odpowiednia dla osób, które wybierają transport publiczny w Holandii okazjonalnie.

Czym jest OV-chipkaart i na czym polega? Historia tego systemu sięga 2005 roku i rozpoczęła się w mieście Rotterdam i początkowa dotyczyła wyłącznie metra. Z czasem rozwiązanie to stawało się coraz powszechniejsze, a od 2014 roku korzysta z niego cała komunikacja miejska w Holandii. Karta OV-chipkaart to plastikowa karta, która może być anonimowa lub imienna. W przypadku imiennej karty można w razie kradzieży lub zgubienia zablokować ją i dostępne na niej środki. Zapisane są na niej dane, takie jak imię i nazwisko, data urodzenia, a także umieszczone zdjęcie. Karta anonimowa może być użytkowana przez wiele osób (nie jednocześnie).

Kartę OV-chipkaart można kupić i doładować jej saldo w punktach informacji na dworcach, w automatach NS na dworcach, czy w kioskach. Podczas zakupu należy uiścić opłatę początkową, która w zależności od miejsca zakupu może wynosić 7,50-8 €. Minimalna kwota doładowania wynosi 10 € (podczas podróży pociągiem w Holandii, na karcie musi być dostępna kwota minimum 20 €). Warto mieć świadomość, że karta OV-chipkaart traci ważność po upływie 5 lat.

Saldo karty można sprawdzić wszędzie tam, gdzie dokonuje się zakupu, a także ukazuje się po skorzystaniu z karty oraz można sprawdzić je również online (www.ov-chipkaart.nl). Automaty wyświetlają komunikaty w języku angielskim, należy najpierw przyłożyć kartę do czytnika, a następnie wybrać odpowiednią kwotę doładowania lub sprawdzić stan konta. Zdecydowanie lepiej przygotować się na płatność kartą, ponieważ nie każdy model obsługuje gotówkę. Jeśli saldo karty OV-chipkaart wynosi poniżej 30 €, można odebrać niewykorzystane środki. Opłata za taką operację wynosi 1 €.

Jak korzystać ze środków transportu publicznego w Holandii?

Niezależnie od tego, jaki rodzaj płatności za komunikację miejską w Holandii wybierzesz, pamiętaj o jednej zasadzie. Biorąc pod uwagę sposób, w jaki naliczane są opłaty za przejazdy, należy każdorazowo odbić bilet lub kartę w momencie rozpoczęcia oraz zakończenia przejazdu. Warto wiedzieć dokładnie, w jakim miejscu należy to zrobić. Wszystko uzależnione jest od środka transportu. Poruszając się autobusem lub tramwajem w Holandii, należy przyłożyć kartę w automacie umieszczonym w pojeździe przy wejściu (inchecken). Zawsze wsiadaj pierwszymi drzwiami, ale nie opuszczaj nimi pojazdu – do tego celu służą pozostałe wyjścia. Bardzo ważne, aby pamiętać o konieczności odbicia karty podczas opuszczania środka transportu w automacie (uitchecken)!

Jeśli przemieszczasz się metrem, bilet odbijesz na bramkach wejściowych/wyjściowych. Jeżeli natomiast podróżujesz pociągiem w Holandii, wspomniany wyżej automat znajdziesz przy wejściu na dworzec lub na peronie. Na dworcach kolejowych zlokalizowane są samoobsługowe przechowalnie bagażu, które są czynne przez całą dobę. Pociągi w Holandii obsługiwane są przez Nederlandse Spoorwegen (skrót NS).

Jak rozliczana jest podróż transportem publicznym w Holandii, gdy poruszasz się z przesiadkami? Wówczas kartę/bilet przykłada się w momencie rozpoczęcia podróży oraz na samym jej końcu, przy wysiadce w docelowym punkcie. Praktyczna uwaga do przesiadek: jeżeli od momentu odbicia karty przy wyjściu do czasu wejścia do kolejnego środka transportu nie minie 35 minut, to nie zostanie naliczona kwota bazowa za kolejny przejazd.

Jak uzyskać oszczędności w transporcie publicznym?

Ta informacja jest szczególnie istotna z perspektywy osób, które udają się do Holandii w celach zarobkowych. Jeżeli i Ty jesteś jedną z nich, a do miejsca zatrudnienia codziennie udajesz się komunikacją miejską, podpowiemy Ci, co możesz zrobić. Niektórzy pracodawcy zwracają koszty ponoszone na dojazd do pracy. Będą jednak wymagać przedstawienia dokumentu. Płacąc za transport publiczny w Holandii imienną wersją OV-chipkaart, możesz wygenerować raport. Wystarczy, że zalogujesz się na stronie internetowej, a na Twoim profilu ukaże się cała historia przejazdów. Istnieje możliwość oznaczenia wyłącznie tych podróży pociągiem, autobusem lub tramwajem, które wiązały się z koniecznością dojazdu do pracy. W wygenerowanym raporcie dostępne będą Twoje dane i zestawienie kosztów.

Zastanawiasz się, czy komunikacja miejska w Holandii gwarantuje jakiekolwiek zniżki? Owszem, o 34% mniej za przejazd autobusem, tramwajem i metrem płacą dzieci w wieku 4-11 lat, studenci oraz osoby, które ukończyły 65. rok życia. 40% zniżki przysługuje na przejazd pociągiem dla dzieci w wieku od 4 do 11 lat.

Podróżując transportem publicznym w Holandii, warto mieć świadomość, która opcja jest najbardziej opłacalna. Okazuje się, że ceny za autobusy w Holandii są niższe niż opłaty za podróż pociągiem. Jeżeli natomiast chcesz poruszać się ekonomicznie i ekologicznie, a Twoje miejsce pracy zlokalizowane jest w niedalekiej odległości, możesz zdecydować się na podróżowanie rowerem!

Transport publiczny w Holandii – podsumowanie

Wiesz już, jak funkcjonuje transport publiczny w Holandii. O tym, z którego środka transportu będziesz korzystać, zależy przede wszystkim miejsce zamieszkania i odległość od punktu docelowego. Jeśli udajesz się do pracy w Holandii na dłużej i będziesz zobowiązany, aby dojeżdżać komunikacją miejską, warto przemyśleć zakup imiennej karty OV-chipkaart, ponieważ wiąże się to z wieloma udogodnieniami.

Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę w Holandii lub udajesz się tam w celach turystycznych, możesz skorzystać ze strony internetowej https://9292.nl/ (dostępnej również w języku angielskim) lub aplikacji 9292. To miejsca, w których znajdziesz wszystkie informacje dotyczące połączeń oraz kosztów przejazdu. Na stronie dostępna jest wyszukiwarka połączeń, która sprawdza opcje wszystkich przewoźników w kraju. Dowiesz się dokładnie, jak dostać się autobusem, pociągiem, tramwajem, czy metrem do wskazanego miejsca. Warto przyswoić sobie kilka zwrotów i oznaczeń w języku urzędowym lub angielskim, aby móc poczuć się pewnie w przestrzeni publicznej i swobodnie podróżować komunikacją miejską po całym kraju!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*