10 marca 2023|Baza wiedzy

Pierwszy dzień w nowej pracy za granicą – co warto wiedzieć?

Pierwszy dzień w nowej pracy za granicą – co warto wiedzieć?

Rozpoczęcie nowej drogi zawodowej to duże przeżycie emocjonalne. Jedni cieszą się z nowych możliwości, a inni nie potrafią pokonać towarzyszącego stresu. Szczególnie trudnym momentem dla większości osób jest pierwszy dzień w nowej pracy za granicą! Jak poradzić sobie z takim wyzwaniem? Okazuje się, że nie ma lepszej metody niż odpowiednie przygotowanie. Mając wiedzę, czym będziemy się zajmować, z kim pracować w jakim miejscu, zdecydowanie łatwiej będzie przetrwać pierwsze momenty i zrobić pozytywne wrażenie. Przygotowaliśmy kilka praktycznych porad, z których dowiesz się, jak przeżyć pierwszy dzień w nowej pracy.

Co znajdziesz w artykule:
  1. Co powiedzieć pierwszego dnia w pracy i jak zrobić dobre wrażenie?
  2. Jak przetrwać pierwsze dni w nowej pracy?
  3. Jak ubrać się w pierwszy dzień do pracy? Co zabrać ze sobą?

Co powiedzieć pierwszego dnia w pracy i jak zrobić dobre wrażenie?

Niektórzy decydują się na podjęcie nowej pracy za granicą samodzielnie, a dla innych zatrudnienia poszukuje agencja pracy. Osoby korzystające z pomocy pośrednika są w lepszej sytuacji, ponieważ mogą dopytać o wszelkie szczegóły, przebywając jeszcze w swoim kraju. Mają czas, aby odpowiednio się przygotować i dowiedzieć wielu szczegółów.

Niezależnie od tego, gdzie czeka Cię pierwszy dzień w nowej pracy, zabierz ze sobą pozytywne nastawienie. Uśmiech i optymistyczne podejście są cenione we wszystkich miejscach, niezależnie od rodzaju pracy. Wszędzie ceniona jest punktualność, dlatego przyjedź pod wskazany adres na czas. Lepiej zostawić sobie kilkanaście minut zapasu niż przybyć za późno. Wcześniej przeanalizuj trasę, jaką musisz pokonać i uwzględnij wszelkie nieprzewidziane sytuacje, np. korki.

Jak przeżyć pierwszy dzień w nowej pracy? Kiedy już będziesz na miejscu, przedstaw się i przywitaj się ze współpracownikami i przełożonymi. Zastanawiasz się, w jakim języku z nimi rozmawiać? Wszystko zależy od tego, w jaki sposób oni się komunikują. W przypadku zatrudnienia za pośrednictwem agencji pracy możesz podjąć zatrudnienie zarówno w miejscu, w którym rozmawia się w języku lokalnym (np. niemieckim), jak i angielskim, a także bez znajomości języka. Często na miejscu pracuje wielu Polaków.

Jak przetrwać pierwsze dni w nowej pracy?

Pierwszy dzień w nowej pracy to doskonały czas na zadawanie pytań. Nie krępuj się dopytywać o wszystkie szczegóły. Po pierwsze sprawisz dobre wrażenie jako osoba zaangażowana, a po drugie ułatwi Ci to wykonywanie obowiązków w przyszłości. Dowiedz się dokładnie, jakie zasady i tradycje obowiązują w danej organizacji. Okazuj zainteresowanie od samego początku i chętnie podchodź do nowych rzeczy. Bardzo ważne, aby wyspać się przed pierwszym dniem w nowej pracy. Będziesz wypoczęty, dzięki czemu łatwiej będzie Ci się skoncentrować.

Chcąc przetrwać pierwszy dzień w nowej pracy i wywrzeć pozytywne wrażenie, zachowuj się naturalnie. Jeżeli czegoś nie potrafisz zrobić – nie panikuj, ale dopytuj i upewniaj się, że wszystko poprawnie zrozumiałeś. Wyjeżdżając za granicę, warto dowiedzieć się nieco więcej o mieszkańcach. W niektórych krajach ludzie są otwarci i chętni do nawiązywania nowych kontaktów, a w innych stawiają na powściągliwość w relacjach. Niezależnie od tego, gdzie rozpoczynasz nową pracę, w pierwszych dniach powstrzymaj się od żartów – szczególnie tych na tle religijnym lub rasowym.

Jak ubrać się w pierwszy dzień do pracy? Co zabrać ze sobą?

Pierwszy dzień w nowej pracy to szansa na zrobienie pozytywnego wrażenia – a to robi się tylko jeden raz. Dlatego z wyprzedzeniem dowiedz się, jaki ubiór wymagany jest na Twoim stanowisku. Ubierz się wygodnie, aby czuć się komfortowo. Jeśli w miejscu pracy obowiązuje konkretny dress code, dostosuj się do niego. W niektórych sytuacjach to pracodawca zapewnia strój roboczy.

Jeżeli czeka Cię pierwszy dzień w nowej pracy, przygotuj i zabierz ze sobą niezbędne dokumenty (np. dowód osobisty, prawo jazdy, umowę). Ich listę może przygotować dla Ciebie agencja pracy, jeśli korzystałeś z jej usług. Niektóre dokumenty mogą okazać się zbędne, ale zdecydowanie lepiej mieć je przy sobie, aby w razie konieczności móc je przedstawić.

Mamy świadomość, że pierwszy dzień w nowej pracy to duże przeżycie. Choć zatrudnienie za granicą to duże możliwości rozwoju i poprawy swojej sytuacji materialnej, to wiąże się z pewnym ryzykiem. Chcąc zmniejszyć swoją niepewność, warto zgłosić się do agencji pracy Contrain, która zajmie się dopełnieniem formalności, a na miejscu zapewni wsparcie koordynatora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*