10 listopada 2022|Baza wiedzy

Motywacja do pracy za granicą

Motywacja do pracy za granicą
Co znajdziesz w artykule:  
          
  1. Co to jest motywacja?
  2.       
  3. Co najbardziej motywuje?
  4.       
  5. Jak motywować pracowników
  6.       
  7. Dlaczego warto pracować
  8.       
  9. Brak chęci do pracy
  10.       
  11. Dlaczego Polacy wyjeżdżają
  12.       
  13. Jak zmotywować się do pracy
  14.       
  15. Czynniki motywacyjne
  16.    

Motywacja do pracy za granicą to kwestia związana nie tylko z finansami i chęcią poprawy sytuacji materialnej, ale również z innymi czynnikami wewnętrznymi. Chodzi o bodziec do działania, który może mieć formę chęci samorozwoju, potrzebę nauki nowych rzeczy, doskonalenia pewnych umiejętności, a nawet poznawania nowych miejsc, ludzi i kultur.

Czynniki motywacyjne do pracy za granicą to bardzo rozległy temat, o który często pytają np. rekruterzy w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Jakie są główne powody, dla których ludzie decydują się na pracę i mieszkanie poza granicami Polski?

Co to jest motywacja do pracy?

Zacznijmy od tego, co to właściwie jest motywacja do pracy. W ogólnym rozumieniu jest to bodziec, który daje nam siłę i energię niezbędną do podjęcia wysiłku w celu wykonania jakiegoś zadania. Będzie to więc tzw. stan gotowości, w którym po prostu chcemy pracować. Co istotne, badacze wyodrębnili podział na tzw. motywację wewnętrzną – mówimy o niej wtedy, gdy pracownik nie potrzebuje dodatkowych bodźców do działania; oraz motywację zewnętrzną – czyli wszelkie starania ze strony pracodawcy, które mają na celu motywowanie pracowników do działania.

Mimo że większość dorosłych osób pracuje, to niecałe 50% jest faktycznie zmotywowanych. Na niechęć do pracy wpływają różne czynniki, m.in. stanowisko, staż pracy i wiek. Jednocześnie warto zwrócić uwagę, że wiele zależy od miejsca, w którym wykonywana jest praca. Holandia czy Niemcy to kraje, w których Polacy podejmują zatrudnienie nie tylko ze względu na wyższe zarobki, ale też inne czynniki motywacje, jak np. wyższy standard życia, o czym mówimy w dalszej części artykułu.

Co najbardziej motywuje do pracy?

Gdy zadamy powyższe pytanie dowolnej grupie ludzi, z pewnością od razu odpowiedzą, że tym, co motywuje do pracy są zarobki. Nie miną się w ten sposób z prawdą – dobre wynagrodzenie jest bez wątpienia silną motywacją do pracy. Pieniądze pozwalają nam zaspokajać swoje potrzeby, utrzymywać rodzinę, prowadzić życie na odpowiednim poziomie i realizować swoje pasje. Nic więc dziwnego, że motywacja w pracy w tak dużej mierze zależy właśnie od otrzymywanych podwyżek, premii, bonusów, czy nagród pieniężnych.

Oczywiście pieniądze to nie wszystko. Oprócz tego warto zastanowić się, co jest najlepsze w pracy, którą wykonujemy.

Jeden z najsilniejszych bodźców do działania dla większości ludzi to rozwój osobisty. Ten czynnik sprawdza się głównie w przypadku osób, które chcą zwiększyć siłę swojego charakteru i lubią podejmować nowe zawodowe wyzwania. W przypadku takich pracowników już sam fakt rozwijania jakichś umiejętności czy talentów jest dostatecznie motywujący.

Dla ludzi ambitnych nie bez znaczenia będzie też rozwój zawodowy. Odpowiednia praca pozwala im rozwijać się w zawodzie i osiągać kolejne cele, co zazwyczaj skutkuje również coraz lepszymi zarobkami.

Jak motywować pracowników – przykłady

  • Rozwój i zarobki to podstawa, ale duży wpływ na motywację do działania ma podejście pracodawcy oraz przyjazna atmosfera w miejscu pracy. Benefity pracownicze (które oferuje np. praca w Niemczech w niektórych zakładach) mogą być bardzo atrakcyjne i w jakiś sposób odciążające dla osoby zatrudnionej. Przykłady takich benefitów to posiłki pracownicze, zapewniony dojazd do miejsca pracy, zakładowe przedszkole dla dzieci, czy wszelkie inne świadczenia pozapłacowe.
  • Inny dość ciekawy czynnik motywacyjny to poczucie akceptacji i przynależności do grupy, którą zapewnia integracja z pozostałymi pracownikami. Kontakt w zakładzie pracy i poza nim pozwalają nawiązać relacje i poczucie wspólnoty, a także uzyskać wsparcie ze strony zespołu. Podobnym bodźcem do działania jest uznanie i szacunek. Często nawet pochwała za niewielki sukces potrafi skutecznie dodać skrzydeł.
  • Jako to, co motywuje do pracy, wiele osób wskazuje również jasny podział zadań. Gdy praca jest uporządkowana i wszyscy mają przypisaną do siebie listę zadań na każdy dzień, pracownicy są znacznie lepiej zmotywowani niż wtedy, gdy w zakładzie pracy panuje chaos.

Dlaczego warto pracować za granicą?

Przejdźmy jednak do sedna tego artykułu: co jest najlepsze w pracy poza granicami kraju? Tutaj również pierwszym ważnym powodem są kwestie finansowe. W Polsce wiele osób zarabia zbyt mało, aby zyskać środki na zakup własnego mieszkania czy dokonać spłaty kredytu. Zatrudnienie w innym kraju pozwala zyskać więcej pieniędzy, ponieważ obowiązuje tam waluta, która po przeliczeniu wychodzi na korzyść pracownika. Daje to szansę na szybki wzrost poziomu życia, zakup potrzebnych rzeczy i nieruchomości, oraz spłatę zaciągniętych zobowiązań.

Poza tym nowy kraj to nowe wyzwania i nowe możliwości. Poznajemy nowych ludzi w zakładzie pracy i poza nim. Na bieżąco szlifujemy język, coraz lepiej porozumiewając się z osobami z otoczenia. Zyskujemy cenną, życiową umiejętność, która przydaje się niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy.

Brak chęci do pracy w Polsce

U wielu osób niechęć do pracy wynika z warunków zatrudnienia, z jakimi muszą liczyć się w Polsce. W nowej zagranicznej firmie wielu pracowników ma znacznie lepsze warunki pracy. Korzyści finansowe, możliwość zwiedzania nowego miejsca, poznawania innej kultury, liczne benefity, a także – niejednokrotnie – możliwość zdobycia lepszego stanowiska. Dzięki doświadczeniu w zagranicznej firmie, można szukać też innej korzystniejszej oferty – zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Bywa, że ze względu na lepsze zarobki i warunki życia, Polacy decydują się zamieszkać w obcym państwie na stałe. Innym razem traktują to jako etap przejściowy, sposób na dorobienie i przeżycie czegoś nowego.

Dlaczego Polacy wyjeżdżają do pracy za granicę?

Co więc skłania człowieka do podjęcia pracy za granicą? To, jak się zmotywować do pracy w innym kraju, zależy od konkretnej osoby: jej sytuacji materialnej, rodzinnej, zawodu, który wykonuje, czy ogólnego usposobienia i charakteru. Jako standardowe przyczyny pracy za granicą wskazuje się jednak wyższe zarobki, atrakcyjne warunki, stabilizację i bezpieczeństwo zatrudnienia, możliwość nauki języka obcego i poznawania innego kraju, a także wspomniane już wcześniej benefity pozapłacowe.

Równie ważna jest możliwość uczestnictwa w szkoleniach, które podnoszą kwalifikacje zawodowe. Wszelkiego rodzaju kursy, przyuczenia do zawodu czy obsługi urządzeń, to kolejne cenne doświadczenie w naszym CV. Jest to ważne w przypadku każdego pracownika, który jest otwarty na nową wiedzę i pragnie poszerzyć swoje kompetencje. Szkolenia i przyuczenia stanowią nie tylko czynnik motywacyjny, ale również przekładają się na korzyść dla samej firmy – inwestycja w rozwój pracownika po prostu się opłaca.

Oprócz tego wielu z nas wybiera pracę za granicą z myślą o rodzinie. Chcemy dać bliskim to, co najlepsze: wymarzone studia, rodzinne wakacje, większy samochód, czy nowy dom, dlatego decydujemy się na wyjazd.

Jak zmotywować się do pracy? Sprawdzone metody

  • myśl o celu i sensie, które stoją za Twoją decyzją o podjęciu danej pracy;
  • zadaj sobie pytanie, jakie są korzyści idące z zatrudnienia w konkretnym miejscu: czy są to wyższe zarobki? Jeśli tak, to na co chcesz przeznaczyć zarobione pieniądze? A może chodzi o rozwój i możliwość nauki języka?
  • unikaj tego, co działa rozpraszająco w trakcie pracy;
  • dawaj sobie małe nagrody za dobrze i sprawnie wykonane zadania, np. wybierz się na zakupy, do kina, zjedz coś, na co masz ochotę;
  • wyrzuć z siebie złe emocje, np. rób sobie przerwy w pracy, zacznij chodzić na spacery lub uprawiać sport;
  • zadbaj o utrzymanie dobrych relacji z innymi pracownikami;
  • bądź asertywny wobec współpracowników, którzy wywołują w Tobie brak chęci do pracy.

Czynniki motywacyjne do pracy za granicą. Podsumowanie

Biorąc pod uwagę to, czym jest motywacja, możemy szybko zauważyć, że bodziec do działania to bardzo indywidualna kwestia. W przypadku jednej osoby podstawowym czynnikiem motywacyjnym będą pieniądze i cele, na które zamierza je przeznaczyć. Inny człowiek podejmie pracę za granicą, aby rozwijać swoje kompetencje czy polepszyć znajomość języka, zdobyć dodatkową “cegiełkę” do budowania bogatego CV. Ponadto niektóre osoby chcą się po prostu sprawdzić w czymś nowym, poczuć atmosferę innego kraju i sprawdzić, jak się w nim żyje.

Nie ma wątpliwości, że każdy powód i motywacja w pracy jest czymś dobrym. Wszystko zależy od naszego podejścia i odpowiedniego nastawienia do wykonywanych obowiązków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*