22 lipca 2022|Baza wiedzy

Komisjoner – co to za praca i na czym polega?

Komisjoner – co to za praca i na czym polega?

Co znajdziesz w artykule:

  1. Komisjoner – co to za oferta?
  2. Komisjoner – praca przy kompletacji zamówień
  3. Jakie obowiązki ma komisjoner?
  4. Komisjoner Niemcy, a może komisjoner Holandia – które ogłoszenie jest dla Ciebie?
  5. Jakie kompetencje i cechy musi zatem posiadać komisjoner? Praca dla dobrze zorganizowanych
  6. Komisjoner a inne stanowiska pracy

Osoby wyjeżdżające do pracy za granicę bardzo często otrzymują oferty pracy na stanowisku określanym jako komisjoner. Kto to jest i dlaczego na nowoczesnym rynku pojawia się tak wiele wakatów na to stanowisko? Czy zakres jego zadań jest taki sam, jak w przypadku magazyniera? W artykule wyjaśniamy, czym zajmuje się komisjoner, co to za praca i jakimi cechami oraz predyspozycjami powinien odznaczać się kandydat, aby z powodzeniem realizować swoje obowiązki? Czego powinna spodziewać się osoba, odpowiadająca na anons komisjoner praca Niemcy albo order picker praca Holandia?

Komisjoner – co to za oferta?

Określenie komisjoner pochodzi bezpośrednio od określenia najważniejszego obowiązku osoby zatrudnionej na tym stanowisku, czy komisjonowania. Co ciekawe, termin ten wcale nie jest w polszczyźnie nowy – pojawia się on już w „Słowniku etymologicznym języka polskiego”, opublikowanym przez Aleksandra Brucknera w 1927 roku. Autor słownika wskazuje na łacińskie źródło tego pojęcia, od wyrazu commissum, oznaczającego „zlecenie”. Co więcej – rzeczownik „komisjoner” pojawia się także w „Słowniku języka polskiego” pod redakcją W. Doroszewskiego i figuruje tam jako dawne określenie pośrednika w procesie kupna oraz sprzedaży (słownik nie odnotowuje już jednak czasownika „komisjonować”).

Oznacza to, że nazwa popularnego obecnie zawodu przeszła w naszym języku osobliwą drogę, zmieniając całkowicie znaczenie. Źródła współczesnej nazwy tego stanowiska należy doszukiwać się nie w łacinie, a raczej w angielskim wyrazie commission, czyli „zamawiać” – ponieważ pracownicy uczestniczą właśnie w procesie realizacji zamówień. Identyczne znaczenie ma – już bardzo dosłowna – nazwa order picker. Co to za specjalizacja?

Komisjoner – praca przy kompletacji zamówień

Order picker zajmuje się podziałem większych partii towarów na mniejsze opakowania oraz kompletowaniem zamówień dla klientów. W obecnej sytuacji rynkowej jego rola staje się coraz istotniejsza, ponieważ intensywny rozwój handlu sprzyja powstawaniu dużych powierzchni magazynowych. Zmienia się model sprzedaży – przechodzący coraz częściej od pojedynczych punktów sprzedaży bądź sieci sklepów stacjonarnych – do wielkopowierzchniowych magazynów, z których towary wysyłane są bezpośrednio do klientów (w tym również indywidualnych). Zmieniają się również nawyki konsumentów, ponieważ coraz chętniej zamawiają oni dostawy bez wychodzenia z domu. To z kolei oznacza wzrost zapotrzebowania na pracowników, którzy szybko, sprawnie i bezbłędnie skompletują listę produktów, a także zajmą się podziałem opakowań zbiorczych na jednostkowe. Mimo coraz większej automatyzacji różnego rodzaju powtarzalnych prac magazynowych, tak złożonym zadaniom wciąż podołać może jedynie zespół pracowników, a nie roboty.

Jakie obowiązki ma komisjoner?

Do najważniejszych zadań pracownika zatrudnionego na tym stanowisku należy kompletowanie określonych towarów według zamówienia. Komisjoner otrzymuje listę produktów wymagających spakowania – musi zlokalizować je w magazynie, odszukać, a następnie odnotować fakt umieszczenia ich w zamówieniu. Współcześnie pracowników wspomagają liczne narzędzia i urządzenia, które ułatwiają szybkie i jednoznaczne zidentyfikowanie towarów oraz odnotowanie ich znalezienia na liście.

Komisjonowanie dynamiczne, czyli „człowiek do towaru”

Najczęściej komisjonerzy korzystają przy tym z zaawansowanych systemów elektronicznych, wskazujących precyzyjną lokalizację produktu w hali magazynowej, a także ze skanerów lub systemów reagujących na sygnały głosowe. W drugim przypadku niemal cały proces odznaczania kolejnych etapów/zadań odbywa się bezdotykowo – wyłącznie za pośrednictwem wypowiadanych komend, co zdecydowanie przyspiesza i ułatwia pracę.

Komisjonowanie statyczne, czyli „towar do człowieka”

Warto również pamiętać, że w niektórych systemach organizacji magazynu to nie pracownik, a specjalnie przystosowany automat odpowiada za zlokalizowanie produktów i dostarczenie ich do stanowiska pracy. W takiej sytuacji zadaniem komisjonera jest weryfikacja poprawności działania automatu i potwierdzenie, czy produkty dostarczone zostały zgodnie z listą z zamówienia. To, która z metod magazynowania – statyczna czy dynamiczna – jest stosowana przez pracodawcę, zależy od wielu czynników, w tym przede wszystkim od specyfiki towarów, a także od liczby oraz różnorodności obsługiwanych zamówień. W każdym przypadku wybiera się tę formę organizacji, która będzie szybsza, sprawniejsza i bardziej opłacalna dla danego przedsiębiorstwa.

Komisjoner Niemcy, a może komisjoner Holandia – które ogłoszenie jest dla Ciebie?

Ogłoszenia o poszukiwaniu pracowników do kompletowania zamówień bardzo często trafiają na polski rynek z zagranicy. Z drugiej strony, jest to również praca bardzo poszukiwana przez kandydatów w naszym kraju – pod względem warunków dogodniejsza dla wielu osób, niż np. zbiory owoców na plantacjach. Kandydaci trafiający na anonse typu order picker Niemcy bądź order picker Holandia zastanawiają się często, czy do wykonywania obowiązków będą potrzebowali znajomości języka obcego. Na szczęście, brak umiejętności komunikacji po niemiecku, holendersku czy nawet angielsku nie jest barierą do pracy na stanowisku komisjonera. Owszem, z pewnością pewna biegłość językowa będzie stanowiła zaletę i znaczne ułatwienie, ale w zdecydowanej większości ofert wymóg znajomości języka obcego albo nie pojawia się w ogóle, albo ograniczony zostaje jedynie do pojedynczych słów, np. liczebników i podstawowych określeń, związanych z wykonywanymi obowiązkami.

Jakie kompetencje i cechy musi zatem posiadać komisjoner? Praca dla dobrze zorganizowanych

Doskonała organizacja pracy

Osoby zajmujące się kompletowaniem produktów według listy odgrywają kluczową rolę w całym łańcuchu zadań, związanych z obsługą zamówień. To właśnie od nich zależy, czy paczki zostaną zapakowane szybko i sprawnie, a przez to, czy trafią do odbiorców bez opóźnień. Z tego względu na stanowisku komisjonera najlepiej sprawdzi się pracownik, który potrafi bardzo dobrze zarządzać powierzonymi mu zadaniami i utrzymać dobre tempo. Ważne jest również uporządkowanie – brak bałaganu w magazynie wpływa na efektywność pracy całego zespołu.

Dokładność oraz odpowiedzialność

Poprawne skompletowanie towarów według listy przekłada się na lepsze opinie ze strony klientów i ogranicza ryzyko reklamacji. W skali globalnej zatem w dużej mierze właśnie od dokładności order pickerów zależy, czy do odbiorców trafią właściwe produkty. Komisjoner powinien wykazywać się skrupulatnością i spostrzegawczością. Przyda mu się również umiejętność logicznego myślenia oraz szybkiej oceny sytuacji – pozytywnie rozumiany spryt, bystrość jest bezcenną zaletą dla pracownika zatrudnionego na tym stanowisku.

Sprawność fizyczna

Ta cecha przydaje się w wielu miejscach pracy. „Order picker Holandia” czy też „komisjoner Niemcy” to ogłoszenia skierowane do osób, które w większości przypadków będą w ciągu dnia poruszać się po dużych halach magazynowych – dobra kondycja z pewnością im w tym pomoże.

Uprawnienia do obsługi wózków widłowych

Komisjoner pracuje często z dużymi ładunkami zbiorczymi, np. spakowanymi na paletach. W takim przypadku do przemieszczenia partii towarów potrzebny może okazać się wózek widłowy. Z tego względu dość często w ogłoszeniach dla komisjonerów znajduje się wymóg posiadania odpowiednich uprawnień. Można jednak znaleźć wiele anonsów dla komisjonerów, w których pracodawca nie oczekuje tego typu kwalifikacji.

Komisjoner a inne stanowiska pracy

Stanowisko order pickera w ogłoszeniach łączone jest często z innymi, pokrewnymi stanowiskami. Wynika to z faktu, że w niektórych przypadkach łatwo jest połączyć zadania realizowane przez pracowników magazynu, a powierzenie tej samej osobie większego wycinka procesu obsługi zamówień wpływa korzystniej na efektywność. Najczęściej komisjonowanie łączone bywa z magazynowaniem (czyli obszarem dotyczącym przyjmowania dostaw, zarządzania stanami magazynowymi, wydawaniem produktów, ich rozlokowaniem na regałach) albo też – niejako na „drugim końcu” tego procesu – z pakowaniem zamówień do paczek oraz obsługą ich wysyłki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*