8 lutego 2023|Baza wiedzy, Holandia

Jakie są dni wolne od pracy w Holandii – lista świąt, charakterystyka

Jakie są dni wolne od pracy w Holandii – lista świąt, charakterystyka

W każdym kraju obowiązuje lista świąt, podczas których pracownik otrzymuje dzień wolny z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. To jedna z cennych informacji, które warto poznać, zanim zdecydujemy się na wyjazd do pracy za granicą. Dzięki tej wiedzy będziemy mogli zaplanować dłuższy urlop i wykorzystać wolny czas na zwiedzanie lub przyjazd w rodzinne strony. Zastanawiasz się, jakie dni wolne od pracy obowiązują w Holandii? Dowiedz się szczegółów, zanim wyruszysz do pracy za granicę.

Co znajdziesz w artykule:

  1. Wolne dni od pracy w Holandii
  2. Najważniejsze święta w Holandii
  3. Holandia – święta wolne od pracy
  4. Pracujesz w Holandii? Dowiedz się, kiedy wypadają święta i zaplanuj swój urlop

Wolne dni od pracy w Holandii

Decydując się na podjęcie zatrudnienia za granicą, chcemy poznać wszystkie informacje nie tylko dotyczące samej pracy, ale także kultury, zwyczajów i świąt obchodzonych w konkretnym kraju. W Holandii wymienia się kilka świąt obchodzonych zawsze w tych samych datach, a także świąt zmiennych, czyli dokładnie tam samo, jak ma to miejsce w Polsce.

Musisz jednak mieć świadomość, że święto w Holandii nie zawsze będzie oznaczać dla Ciebie dzień wolny od pracy. Jak to możliwe? Otóż zależy to od zapisów regulaminu lub indywidualnego kontraktu podpisywanego u konkretnego pracodawcy. Jeżeli konkretnego dnia wypada święto, a Twój plan pracy zakłada, że będziesz obecny na stanowisku, musisz zastosować się do tych zasad. Jak zatem wygląda praca za granicą i kiedy możesz dostać wolne?

Najważniejsze święta w Holandii

Holandia zaliczana jest do państw europejskich z najmniejszą liczbą dni wolnych od pracy. Jest ich 9, podczas gdy w Polsce aż 13. Kiedy zatem można liczyć na wolny dzień, jeżeli podejmiemy pracę w Holandii? Jednym ze świąt państwowych w Holandii jest Dzień Wyzwolenia, który, co ciekawe, Holendrzy świętują co 5 lat (kolejne wypada w 2025 roku). Wówczas taki dzień jest dniem wolnym od pracy, a w pozostałych latach zależy to od decyzji konkretnego pracodawcy. Co roku wolne przysługuje osobom pracującym w administracji państwowej.

Drugim świętem państwowym w Holandii jest Dzień Króla – najważniejsze święto narodowe. Od 2013 roku wypada 27 kwietnia, czyli w dniu urodzin obecnego władcy Wilhelma Aleksandra. Wcześniej, przez ponad 100 lat, Dzień Królowej obchodzony był 30 kwietnia.

Holandia – święta wolne od pracy

Zarówno w przypadku świąt państwowych, jak i kościelnych, to zapisy układu zbiorowego lub konkretnej umowy determinują, czy dzień będzie wolny od pracy, czy nie. Wśród ważnych dat, które mogą okazać się niepracującymi, wymienia się:

  • Nowy Rok;
  • Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny, a wiele urzędów i szkół jest zamkniętych również w Wielki Piątek;
  • Wniebowstąpienie Pańskie,
  • Zesłanie Ducha Świętego (niedziela) oraz Poniedziałek Zielonoświątkowy;
  • Boże Narodzenie i Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia.

Warto wspomnieć także o dodatkowych świętach, które choć powszechnie obchodzone w Holandii, nie są dniami wolnymi od pracy. Wśród nich wymienia się: Mikołajki (5 grudnia), Walentynki, Sylwester, Wigilię, Wszystkich Świętych, wypadające w tych samym datach, co w Polsce, a także Dzień Pamięci (4 maja), kiedy Holendrzy upamiętniają wszystkie ofiary wojen z tego kraju. Dzień Matki w Holandii obchodzony jest 14 maja, a Dzień Ojca 18 czerwca.

Pracujesz w Holandii? Dowiedz się, kiedy wypadają święta i zaplanuj swój urlop

Mając świadomość, że liczba dni ustawowo wolnych od pracy w Holandii jest niewielka, warto dokładnie przeanalizować kalendarz i sprawdzić, w okolicy których świąt państwowych lub kościelnych można zgłosić się po urlop. Tym samym uda się uzyskać więcej wolnego i przeznaczyć ten czas na zwiedzanie, wycieczki, wizytę w Polsce lub odpoczynek na miejscu. Jednocześnie każdy, kto udaje się do Holandii w celach zarobkowych powinien pamiętać, że w tym kraju brak jest przepisów, które gwarantowałyby wolne w określone święta – może to wynikać wyłącznie z regulaminu lub konkretnej umowy. Chcąc mieć pewność, w jakie dni będziemy zobowiązani stawić się w pracy, należy zapoznać się dokładnie z zapisami i warunkami stawianymi przez pracodawcę – najlepiej zrobić to jeszcze przed podpisaniem umowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*