Praca sezonowa za granicą: Gdzie znaleźć oferty i jak przygotować się do sezonu?

Praca sezonowa za granicą: Gdzie znaleźć oferty i jak przygotować się do sezonu?

Praca sezonowa to świetne rozwiązanie dla każdego, kto potrzebuje dodatkowych pieniędzy i elastyczności czasowej. Oferuje nie tylko duże zarobki, ale też wiele innych korzyści. Dzięki niej poznasz ciekawe miejsca, zdobędziesz doświadczenie, nawiążesz nowe relacje. To dobry sposób, aby dorobić i poszerzyć horyzonty.

Jak znaleźć pracę sezonową za granicą? Na co zwrócić uwagę, żeby nie żałować? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Praca sezonowa za granicą wciąż popularna

Od 2004 roku Polacy mają możliwość podjęcia legalnej pracy w dowolnym kraju EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego) – czyli we wszystkich państwach UE oraz w Islandii i Norwegii. Od lat najchętniej wybieranymi kierunkami emigracji zarobkowej są jednak dwa państwa: Niemcy i Holandia. 

Powody są dość oczywiste. Choć zarobki w Polsce rosną, to wciąż znacznie odbiegają od tych za granicą. Dlatego już kilka tygodni na wyjeździe do pracy w Niemczech lub Holandii może pozwolić na spłacenie kredytu, wesela czy samochodu. Wielu młodych ludzi zarabia w ten sposób na wkład własny, a studenci odkładają na wakacje lub utrzymanie się przez kolejny rok akademicki. 

Jaka praca sezonowa jest najchętniej wybierana przez Polaków? Królują: produkcja, branża magazynowa i logistyczna, a także rolnictwo i ogrodnictwo. Do wyboru są również: zatrudnienie w handlu, budownictwie, branży transportowej i opiekuńczej.

Jak znaleźć pracę sezonową za granicą? 

Na początek pojawia się ważne pytanie: jak znaleźć pracę sezonową za granicą? Szukać na własną rękę czy przez agencję? 

Przede wszystkim zadbaj o bezpieczeństwo. Niestety zdarza się, że pracodawca obiecuje złote góry, a potem nie wywiązuje się ze swojej części umowy. Odmawia ustalonej zapłaty, nie zapewnia odpowiednich warunków, wymaga pracy ponad siły, albo co gorsza… nie działa legalnie lub w ogóle nie istnieje(!). 

Praca sezonowa za granicą: szukanie z agencją

Rzetelna agencja pracy działająca w Polsce to rozwiązanie bez ryzyka. Zapewnia Ci wszystko, co najważniejsze, czyli:

  • spokój,
  • bezpieczeństwo,
  • terminową wypłatę wynagrodzenia.

Szukanie zatrudnienia taką drogą nie zajmuje wiele czasu. Agencja przedstawia oferty pracy dopasowane do Twoich możliwości. Następnie załatwia formalności związane z wyjazdem i samą pracą. 

Szukając pracy sezonowej za granicą przez agencję, masz z głowy większość spraw. Do obowiązków pośrednika należy m.in. wypłata wynagrodzenia, odprowadzanie składek ZUS i załatwienie formalności związanych z Twoim pobytem za granicą. 

Jak sprawdzić wiarygodność agencji zatrudnienia? Wejdź na stronę https://stor.praca.gov.pl/portal/#/kraz i poszukaj jej w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Oprócz tego upewnij się, że firma podaje pełny adres swojej siedziby (a nie sam numer telefonu) i sprawdź, czy agencja wysyłała wcześniej pracowników do konkretnego kraju. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór agencji specjalizującej się w delegowaniu pracowników do danego państwa i określonej branży. 

Współpracując z polską agencją:

  • Pozostajesz w mocy polskiego prawa. Odkładasz środki na emeryturę, zachowujesz ciągłość ubezpieczenia i prawo do zasiłku dla bezrobotnych;
  • Masz komfort pracy i poczucie bezpieczeństwa pomimo pobytu w obcym kraju;
  • Nie musisz znać biegle języka obcego. Dokumenty, które podpisujesz, są po polsku;
  • Masz zapewnione zakwaterowanie i terminową wypłatę wynagrodzenia;
  • W razie problemów, nie będziesz sam – jesteś w stałym kontakcie z pracownikami agencji.

…czy praca sezonowa na własną rękę?

Druga opcja to samodzielne poszukiwanie pracy sezonowej za granicą. Oczywiście zajmuje to więcej czasu i jest obarczone znacznie większym ryzykiem.

Szukając pracy bezpośrednio za granicą, powinieneś znać miejscowe przepisy prawa pracy oraz posługiwać się językiem obcym. Bez tych umiejętności staniesz się łatwym celem dla oszustów. 

Jeśli więc szukasz sezonowej pracy za granicą na własną rękę, pamiętaj:

  • Nie podpisuj niczego, czego nie rozumiesz – przetłumacz cały tekst i spokojnie przeczytaj.
  • Pracując bez pisemnej umowy, łamiesz prawo (w przypadku kontroli grozi Ci kara).
  • Nie wyjeżdżaj “w ciemno”. Podpisanie dokumentacji dopiero po przyjeździe, brak wsparcia od osoby znającej język — wszystko to może być bardzo ryzykowne. 

Uważaj na pracodawców, którzy oferują podejrzanie atrakcyjne wynagrodzenie w porównaniu ze stawkami rynkowymi, lub nie sprawdzają kwalifikacji, które są potrzebne do wykonywania danego zawodu. 

Przygotuj się do sezonu w 3 krokach

Praca sezonowa w Niemczech, Holandii lub innym kraju wymaga odpowiedniego przygotowania. Co warto wiedzieć przed wyjazdem?

  1. Przygotuj CV i inne dokumenty

Choć nie wymagamy składania CV, warto przygotować sobie dokument, w którym wymienimy nasze umiejętności, spełniające wymagania pracodawcy. Szczególnie dobrze widziane cechy to: doświadczenie na podobnym stanowisku (będzie mniej ważne przy zbiorach truskawek niż przy pracy na magazynie); poziom znajomości angielskiego lub innego języka; kwalifikacje.

Kiedy już dostaniesz pracę, zabierz ze sobą najważniejsze dokumenty, czyli: dowód osobisty lub paszport, a także świadectwa, które potwierdzają Twoje specjalne uprawnienia (niektóre stanowiska mogą wymagać dodatkowych zaświadczeń). 

Koniecznie złóż wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Daje Ci ona prawo do korzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych za granicą. Wniosek o kartę złożysz za darmo w oddziale NFZ.

  1. Załóż rachunek w euro

Bez względu na to czy zamierzasz pracować na podstawie umowy z agencją, czy bezpośrednio z zagranicznym pracodawcą, wynagrodzenie będzie wypłacane przelewem na konto. Dlatego załóż rachunek w euro w jednym z banków. 

  1. Zrób listę potrzebnych rzeczy

Zaplanuj zawartość swojej walizki. Zaopatrz się w odpowiednią liczbę wygodnych, komfortowych ubrań dopasowanych do rodzaju pracy i pogody na miejscu. Zabierz ze sobą leki przyjmowane stale oraz inne (np. przeciwbólowe), a także potrzebne kosmetyki (zalecamy głównie krem z filtrem — zwłaszcza jeśli masz pracować na zewnątrz).

Pozytywne nastawienie to klucz do sukcesu

Już wiesz, jak szukać pracy sezonowej za granicą i co ze sobą zabrać. Pamiętaj jednak, że równie ważny jest Twój komfort psychiczny. 

Wiemy, że nawet kilka tygodni pracy w nowym miejscu może być źródłem nerwów. Aby zmniejszyć stres, skorzystaj z pomocy doświadczonej agencji pracy, która:

  • zaoferuje stanowisko i zarobki dopasowane do Twoich potrzeb, 
  • dopełni wszelkich formalności,
  • dopilnuje, aby wszystko przebiegało zgodnie z umową. 

Poza tym przygotuj się do wyjazdu odpowiednio wcześniej. Poczytaj o nowym miejscu i wymaganiach w danej pracy. Skompletuj potrzebne dokumenty oraz przedmioty. Zaplanuj, co będziesz robić w wolnym czasie. Zapoznaj się z lokalnymi atrakcjami, które warto odwiedzić. Dzięki temu spędzisz ten czas nie tylko efektywnie, ale też przyjemnie.