Praca za granicą bez języka angielskiego
Polacy coraz częściej wyjeżdżają za granicę i to nie tylko w celach turystycznych, ale i zarobkowych. Osoby poszukujące dobrze płatnej pracy, studenci i młodzi ludzie szukający zajęć sezonowych, wykwalifikowani, ale i niewyspecjalizowani pracownicy udają się do Niemczech i Holandii. Czy, by wyjechać, niezbędna jest znajomość języka obcego? Na pewno będzie bardzo pomocna i wymagana na danych stanowiskach, ale nie zawsze jest to warunek konieczny.
Praca bez znajomości języka angielskiego – czy to możliwe?
Znajomość języków obcych jest niezaprzeczalnym atutem, który pomaga w zdobyciu pracy nie tylko za granicą, ale także w Polsce. Osoby, które znają więcej niż jeden język mogą liczyć też na znalezienie ciekawszej oferty i lepszej pracy, a także na łatwiejszy start za granicą. Jednak zagraniczna praca bez znajomości języka angielskiego jest możliwa! Tyczy się to również języka niemieckiego czy niderlandzkiego.
Obawiasz się, że będziesz mieć w trudności w porozumiewaniu się i załatwieniu wszystkich formalności? O to nie musisz się martwić, ponieważ jeśli zdecydujesz się na wyjazd oferowany przez agencję pracy tymczasowej, najprawdopodobniej będziesz pracować także z innymi osobami z Polski oraz w oparciu o polską umowę. Praca za granicą bez języka to nie całkowity brak komunikacji – możliwe jest wsparcie polskojęzycznego opiekuna w kraju, w którym wykonuje się pracę. Strona formalna także leży w gestii agencji, która pomaga w całym procesie – nawet w wyrobieniu numeru sofi oraz w zapewnieniu zakwaterowania.
Jaka praca za granicą bez znajomości języka obcego?
Brak znajomości chociażby podstaw któregoś z języków obcych nie zaprzepaszcza Twoich szans na pracę za granicą. Praca tymczasowa nie zawsze stawia takie wymagania – liczy się tu gotowość do regularnych wyjazdów do danego kraju oraz dokładność w wykonywaniu obowiązków. Praca w Holandii bez języka angielskiego czy niderlandzkiego jest możliwa na różnych stanowiskach – w gospodarstwie, w firmie produkcyjnej, w sortowni odzieży, w szklarni czy przy zbiorze pieczarek.
Z kolei praca tymczasowa za granicą na bardziej wyspecjalizowanych stanowiskach nie obejdzie się już bez komunikatywnej znajomości języka angielskiego, niemieckiego czy innego. Nadzór nad prawidłową pracą maszyn produkcyjnych lub konieczność komunikowania się w pracy z klientami to zadania, do których niezbędny będzie język obcy.
Ucz się podstaw języka obcego
Przed wyjazdem do pracy za granicą postaraj się opanować chociaż podstawy języka obcego, by łatwiej komunikować się nie tylko podczas, ale i po pracy. Pobyt w innym kraju i codzienna styczność z językiem sprawią, że i tak z czasem zaczniesz go rozumieć i posługiwać się nim w pewnym stopniu. Kolejny wyjazd do obcego kraju nie będzie już dla Ciebie takim wyzwaniem, a komunikacja z innymi pracownikami oraz ludźmi spoza środowiska pracy nie będzie stwarzała problemu!