Jak wygląda praca w szklarni – odkrywamy tajniki pracy sezonowej w Holandii

Słyszałeś/aś o pracy sezonowej w holenderskiej szklarni? Zastanawiasz się, czy jest to praca odpowiednia dla Ciebie?, czy podołasz obowiązkom pracowniczym?, czy pracodawca zapewni Ci odpowiednie warunki bytowe i wynagrodzenie?

Mimo tego, że znajomość języków obcych jest dużym atutem przy rekrutacji, to nie jest ona konieczna ze względu na to, że praca w szklarni wiąże się z rutyną i wykonywane czynności są do siebie bardzo podobne.

Po przyjeździe do Holandii, w pierwszy dzień pracownicy są przyuczani, muszą zostać zaznajomieni ze wszystkimi narzędziami potrzebnymi do pracy, a także poznać anatomię danego warzywa. Na szklarni z papryką niezwykle ważne jest, aby ścinać ją razem z „ogonkiem”, tuż przy samej „obręczy” – miękkiej części rośliny. Istotne jest również żeby wybierać ładne, najbardziej dojrzałe warzywa. Znaleźliśmy dla Ciebie pracę na szklarni z papryką.

W niektórych szklarniach, do pracy używa się wózków elektrycznych, które umożliwiają zrywanie warzyw na różnych wysokościach. Przy zbiorze pomidorów bardzo dużą role odgrywają czynności pielęgnacyjne, takie jak obrywanie liści i pędów, okręcanie plant i regulacja gron przy użyciu wspomnianych wózków. Zebrane warzywa są pakowane do transportu i przekazywane do punktów dystrybucji na całym świecie. Chcesz spróbować swoich sił przy zbiorze pomidorów w Holandii? Zaaplikuj

Pamiętaj, że pod koniec roku kalendarzowego, w okolicach listopada i grudnia kończy się sezon prac szklarniowych, a obowiązkiem pracownika jest tzw. „likwidacja szklarni”, która polega na pozbyciu się starych roślin i gruntownym posprzątaniu obiektu w celu posadzenia nowych sadzonek.

Co ważne, wyjeżdżając do pracy za granicę z Contrain, podpisujesz polską umowę, dzięki której nie obowiązuje Cię tzw. „wiekówka” w Holandii. Niezależnie od tego, ile masz lat – zarabiasz zawsze tyle samo.