Strefa wiedzy

Witaj w miejscu, w którym dowiesz się wszystkiego,
co o pracy za granicą powinieneś wiedzieć.

Praca za granicą a Covid-19 – spis zaleceń w Niemczech i Holandii

AktualnościBaza wiedzy2020.09.03
Praca za granicą a Covid-19 – spis zaleceń w Niemczech i Holandii

Trwająca pandemia zmieniła rynek pracy i wiele osób szukających zatrudnienia zadaje sobie pytanie, czy obostrzenia sanitarne będą stanowiły przeszkodę. Zwłaszcza w przypadku chęci podjęcia pracy za granicą.  

Na szczęście wciąż jest taka możliwość, a Contrain nieustannie poszukuje chętnych do pracy 
w Holandii, Niemczech oraz Polsce. Wystarczy zapoznać się i zastosować kilka zasad, które każde państwo wypracowało w obszarze profilaktyki zdrowotnej. 

Żeby ułatwić podjęcie decyzji, związanej z wyjazdem do pracy i pomóc w przygotowaniachprezentujemy poręczne zestawianie, w którym znajdziecie podstawowe informacje dotyczące lokalnych zaleceń.
 

Holandia 

 

W Holandii nie wymaga się odbycia kwarantanny dla osób przybywających z Polski. Wszyscy jednak są zobowiązani do przestrzegania obowiązujących zasad sanitarno-epidemiologicznych: 

– dystans społeczny – zasada utrzymania 1,5 m odstępu od osób nie mieszkających z nami pod jednym dachem obowiązuje nie tylko w przestrzeni publicznej, lecz również podczas spotkań prywatnych 

– dla prywatnych spotkań towarzyskich obowiązuje limit 6 dorosłych osób w mieszkaniu (nie wlicza się do tego limitu dzieci do lat 13) 

– w kwestiach higienicznych zaleca się częste mycie rąk oraz kasłanie w zgięty łokieć, bezkontaktowe witanie się ze znajomymi a także unikanie skupisk ludzi 

– we wszystkich środkach transportu osoby powyżej 13 r.ż. obowiązuje zakrywanie ust i nosa maską. Nie musi to być maska medyczna, jeśli jest wykonana z bawełny i ma filtr. Twarzy nie wolno zakrywać szalikiem, kołnierzem, bandaną czy niemedyczną maska zrobioną np. ze skarpetki. Brak maski podlega karze wysokości 95 EUR i obowiązuje również obcokrajowców.  

– w przypadku zaobserwowania u siebie podejrzanych objawów należy poddać się samokwarantannie i jak najszybciej wykonać test na COVID-19. 

Ważne: ponieważ sytuacja zmienia się dynamicznie, władze Holandii polecają sprawdzanie na bieżąco lokalnych zaleceń sanitarnych, które dostępne są na oficjalnych stronach miast/regionów i podawane są również po angielsku. 

W przypadku stwierdzenia u siebie objawów COVID-19 należy skontaktować się z lokalną ochroną zdrowia pod numerem +31 850 659 063 lub online na www.coronatest.nl 

 

Niemcy 

 

Ruch pomiędzy Polską a Niemcami odbywa się aktualnie bez ograniczeń i nie wymaga przeprowadzenia kwarantanny. W Niemczech ustalanie zasad bezpieczeństwa leży w odpowiedzialności poszczególnych Landów, oprócz znajomości ogólnych zasad, warto zapoznawać się z wytycznymi obowiązującymi lokalnie.  

– tu również obowiązuje zasada dystansu społecznego, czyli utrzymywania 1,5m odległości od osób, z którymi nie mieszkamy 

– zaleca się, żeby w miejscach, gdzie nie możliwe jest utrzymani dystansu społecznego, zasłaniać nos i usta maseczką. Obecnie – decyzją Landów – obowiązkowe jest używanie maski podczas robienia zakupów i w środkach transportu 

– zaleca się zwiększenie nacisku na utrzymanie higieny – częste mycie rąk, kichanie i kasłanie w rękaw, unikanie kontaktu z powierzchniami często dotykanymi przez ludzi oraz częste pranie używanych masek 

– do końca roku wstrzymane są wszystkie imprezy masowe 

Osoby przebywające w Niemczech i podejrzewające u siebie objawy zakażenia (gorączka, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem) powinny kontaktować się telefonicznie z lekarzem rodzinnym, z infolinią lekarską pod numerem telefonu 116 117 lub właściwym urzędem ds. zdrowia (niem. Gesundheitsamt).

Ważne: Na tej stronie dostępne są odnośniki do storn internetowych poszczególnych landów:KLIK

 

Bądź na bieżąco 

 

Wyjeżdżając do pracy za granicę, pamiętaj, żeby śledzić zmiany zarówno w lokalnych, jak i polskich regulacjach dotyczących pandemii. 10-dniowa kwarantanna w tej chwili obowiązuje wyłącznie osoby podróżujące spoza zewnętrznych granic Unii Europejskiej, ale z uwagi na przewidywany na sezon jesienny wzrost zachorowań, może ona ulec zmianie. Warto – dla własnego komfortu – być poinformowanym i śledzić oficjalne kanały rządowe. 

Pandemii towarzyszy dezinformacja, dlatego powtarzamy i namawiamy, żeby wiedzę czerpać z rzetelnych i wiarygodnych źródeł. Trzeba pamiętać, że artykuły prasowe, często pisane językiem mającym wzbudzać emocje, takimi źródłami nie są. Zawarte w tym artykule informacje pochodzą bezpośrednio ze stron rządów Holandii i Niemiec.  

Przestrzegając wypracowanych przez specjalistów zaleceń i chroniąc siebie i innych, jesteśmy bezpieczni.  

 

SPRAWDŹ NAJŚWIEŻSZE OFERTY PRACY

Nasi partnerzy

Przez 20 lat istnienia na rynku zdobyliśmy zaufanie wielu Partnerów.

Współpracują z nami:

  • PUP
  • IMP
  • PFHR
  • AHK
  • OKAP
  • PUIG