Strefa wiedzy

Witaj w miejscu, w którym dowiesz się wszystkiego,
co o pracy za granicą powinieneś wiedzieć.

Praca za granicą a Covid-19 – spis zaleceń w Niemczech

Koronawirus2020.10.14
Praca za granicą a Covid-19 – spis zaleceń w Niemczech

Trwająca pandemia zmieniła rynek pracy i wiele osób szukających zatrudnienia zadaje sobie pytanie, czy obostrzenia sanitarne będą stanowiły przeszkodę. Zwłaszcza w przypadku chęci podjęcia pracy za granicą.  

Na szczęście wciąż jest taka możliwość, a Contrain nieustannie poszukuje chętnych do pracy 
w Holandii, Niemczech oraz Polsce. Wystarczy zapoznać się i zastosować kilka zasad, które każde państwo wypracowało w obszarze profilaktyki zdrowotnej. 

Żeby ułatwić podjęcie decyzji, związanej z wyjazdem do pracy i pomóc w przygotowaniachprezentujemy poręczne zestawianie, w którym znajdziecie podstawowe informacje dotyczące lokalnych zaleceń.
  

Niemcy 

Ruch pomiędzy Polską a Niemcami odbywa się aktualnie bez ograniczeń i nie wymaga przeprowadzenia kwarantanny. W Niemczech ustalanie zasad bezpieczeństwa leży w odpowiedzialności poszczególnych Landów, oprócz znajomości ogólnych zasad, warto zapoznawać się z wytycznymi obowiązującymi lokalnie. 

Poniżej znajdziesz najważniejsze obostrzenia i zalecenia:

 obowiązuje zasada dystansu społecznego, czyli utrzymywania 1,5m odległości od osób, z którymi nie mieszkamy 

– zaleca się, żeby w miejscach, gdzie nie możliwe jest utrzymani dystansu społecznego, zasłaniać nos i usta maseczką. Obecnie – decyzją Landów – obowiązkowe jest używanie maski podczas robienia zakupów i w środkach transportu 

– w miastach i regionach z szybko rosnącą liczbą nowych zakażeń koronawirusem będzie rozszerzony obowiązek noszenia masek, jeżeli zostanie przekroczona liczba 35 nowych zakażeń na 100.000 mieszkańców w ciągu siedmiu dni.

– zaleca się zwiększenie nacisku na utrzymanie higieny – częste mycie rąk, kichanie i kasłanie w rękaw, unikanie kontaktu z powierzchniami często dotykanymi przez ludzi oraz częste pranie używanych masek 

– w miejscach publicznych będzie mogło spotkać się maksymalnie 10 osób, jeżeli zostanie przekroczona liczba 50 nowych przypadków na 100 000 mieszkańców; przepis ten może ulec zmianie, jeśli nie nastąpi spadek liczby zachorowań może zostać wprowadzone ograniczenie do 5 osób lub członków dwóch gospodarstw domowych

– do końca roku wstrzymane są wszystkie imprezy masowe, a prywatne imprezy w regionach z szybko rosnącą liczbą zachorowań koronawirusem mają zostać ograniczone do 10 osób lub członków dwóch gospodarstw

– jeżeli nie zostanie wyhamowana liczba zachorowań wprowadzona zostanie również od godziny 23.00 godzina policyjna dla gastronomii; bary i kluby będą zamknięte

– pilnie zaleca się, aby w miarę możliwości używać aplikacji ostrzegawczej Corona-Warn-App

– rekomendowane jest powstrzymanie  się od wszystkich niepotrzebnych podróży

Osoby przebywające w Niemczech i podejrzewające u siebie objawy zakażenia (gorączka, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem) powinny kontaktować się telefonicznie z lekarzem rodzinnym, z infolinią lekarską pod numerem telefonu 116 117 lub właściwym urzędem ds. zdrowia (niem. Gesundheitsamt).

Ważne: Na tej stronie dostępne są odnośniki do storn internetowych poszczególnych landów:KLIK

 

Bądź na bieżąco 

 

Wyjeżdżając do pracy za granicę, pamiętaj, żeby śledzić zmiany zarówno w lokalnych, jak i polskich regulacjach dotyczących pandemii. 10-dniowa kwarantanna w tej chwili obowiązuje wyłącznie osoby podróżujące spoza zewnętrznych granic Unii Europejskiej, ale z uwagi na przewidywany na sezon jesienny wzrost zachorowań, może ona ulec zmianie. Warto – dla własnego komfortu – być poinformowanym i śledzić oficjalne kanały rządowe. 

Pandemii towarzyszy dezinformacja, dlatego powtarzamy i namawiamy, żeby wiedzę czerpać z rzetelnych i wiarygodnych źródeł. Trzeba pamiętać, że artykuły prasowe, często pisane językiem mającym wzbudzać emocje, takimi źródłami nie są. Zawarte w tym artykule informacje pochodzą bezpośrednio ze strony rządu Niemiec.  

Przestrzegając wypracowanych przez specjalistów zaleceń i chroniąc siebie i innych, jesteśmy bezpieczni.  

 

SPRAWDŹ NAJŚWIEŻSZE OFERTY PRACY

Nasi partnerzy

Przez 20 lat istnienia na rynku zdobyliśmy zaufanie wielu Partnerów.

Współpracują z nami:

  • PUP
  • IMP
  • PFHR
  • AHK
  • OKAP
  • PUIG