23 października 2020|Aktualności, Koronawirus

Koronawirus a praca w Polsce – informacje dla kandydatów z Ukrainy

Koronawirus a praca w Polsce – informacje dla kandydatów z Ukrainy

Światowa pandemia Covid-19 istotnie wpływa na emigrację zarobkową, a częste zmiany regulacji mogą powodować niejasności. Dlatego wychodząc na przeciw oczekiwaniom kandydatów do pracy z Ukrainy przedstawiamy pigułkę wiedzy na temat aktualnych zaleceń.

Przyjazd do Polski

Zakaz wjazdu cudzoziemnców na Ukrainę, który obowiązywał od 28 sierpnia do 29 września wygasł. Przyjazd na Ukrainę wiąże się z obowiązkiem odbycia 14-dniowej kwarantanny.

Kandydaci z Ukrainy do pracy w Polsce powinni poznać podstawowe regulacje, które obowiązują w naszym kraju:

– obowiązuje nas dystans społeczny, czyli utrzymywanie odstępu 1,5 m od innych osób. Wyłączone spod tego obowiązku są osoby podróżujące z dziećmi lub innymi osobami wymagającymi pomocy, osoby wspólnie mieszkające oraz osoby noszące maseczki.

– maseczki – zasłanianie ust i nosa w przestrzeni publicznej jest obowiązkowe. Maseczki są obowiązkowe w transporcie zbiorowym, samochodzie – jeśli jedziesz z kimś, z kim nie mieszkasz na co dzień, podczas zakupów, w instytucjach kulturalnych, w szkole/ na uczelni, w urzędach i u lekarza, na ulicy. Wyjątek stanowi las.

w sklepach wymagane jest korzystanie z rękawiczek lub dezynfekcja rąk przed wejściem

zaleca się pilnowanie higieny: częste mycie i dezynfekcję rąk, pranie maseczek bądź używanie jednorazowych, kichanie i kasłanie w zgięty łokieć

w Polsce od 28 grudnia do 17 stycznia obowiązuje kwarantanna narodowa, a po wjeździe do Polski transportem zbiorowym obowiązuje 10-dniowa kwarantanna

– w transporcie zbiorowym oraz instytucjach kultury (kina i teatry) obowiązują ograniczenie ilościowe

– dopuszcza się obecność maksymalnie 5 osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego podczas imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej. Dotyczy to także zgromadzeń w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach publicznych

– zawieszona jest działalność basenów, aquaparków i siłowni

– zawieszona jest stacjonarna działalność lokali gastronomicznych i restauracji, możliwe jest jedynie składanie zamówień z opcją dowozu lub na wynos.

Ważne: Aktualizowana na bieżąco lista regulacji dotycząca różnych dziedzin życia społecznego dostępna jest na www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

Jeśli podejrzewasz, że możesz chorować na covid-19 zadzwoń na numer Infolinii NFZ – 800 190 590

Powrót

Kandydaci z Ukrainy nie powinni obawiać się o powrót do kraju po tym, jeśli zechcą zakończyć pracę w Polsce. Polska znajduje się w zielonej strefie według stopnia rozpowszechnienia koronawirusa. Oznacza to, że Rząd Ukrainy uznał, że osoby przebywające na terenie Polski mają niskie ryzyko zachorowania. Wskutek tego, osoby wjeżdżające z Polski na teren Ukrainy oraz takie, które przebywały w Polsce minimum 14 dni przed przekroczeniem ukraińskiej granicy, nie mają obowiązku poddania się kwarantannie.

Zapraszamy wszystkich kandydatów z Ukrainy do kontaktu z nami. Chętnie udzielimy szczegółowych informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*