20 czerwca 2017

Jak szukać pracy za granicą?

Jak szukać pracy za granicą?

Interesuje Cię praca za granicą i zastanawiasz się, w jaki sposób znaleźć atrakcyjna ofertę zatrudnienia? Metod szukania pracy jest naprawdę wiele. Pomocne mogą okazać się prasa, Internet, polecenia znajomych, a także agencja pracy tymczasowej. Jeśli rozważasz pracę, która wiąże się z wyjazdem do innego kraju, zwróć szczególną uwagę na wiarygodność ogłoszeń. Musisz znaleźć jak najbardziej zaufanego pracodawcę i być wyczulonym na próby oszustwa. Jak zatem najbezpieczniej poszukiwać pracy sezonowej za granicą?

Praca za granicą oferowana w prasie i w Internecie

Ogłoszenia takie jak praca w Holandii czy Niemczech przy zbiorach, w firmach produkcyjnych, w szklarniach lub w gospodarstwach znajdziesz na różnych portalach internetowych, a nawet w gazetach w specjalnych rubrykach. Takie możliwości sprawiają, że możesz zacząć poszukiwać pracy za granicą, będąc jeszcze w Polsce. Nie ograniczaj się tylko do jednego źródła. Regularnie odwiedzaj dane portale i codziennie przeglądaj pojawiające się na nich oferty pracy. Niektóre serwisy umożliwiają zarejestrowanie swojego CV w bazie kandydatów. Dokładnie analizuj wszystkie punkty zawarte w danym ogłoszeniu i aplikuj tylko na te, przy których spełniasz stawiane wymagania.

Skup się zarówno na wyszukiwaniu atrakcyjnych, ale i wzbudzających zaufanie ofert. Praca za granicą to jednak nieco większe ryzyko niż praca w Polsce. Dlatego rozeznaj się czy potencjalny pracodawca działa legalnie. Zacznij od wyszukania opinii na temat danego pracodawcy w Internecie oraz sprawdź w ogólnie dostępnym rejestrze (KRS lub KRAZ) czy firma w ogóle istnieje i czy prowadzi legalną działalność. Rejestry te dotyczą polskich firm oferujących zatrudnienie. Jeśli język obcy nie jest dla Ciebie przeszkodą, praca sezonowa może być wyszukiwana również na zagranicznych portalach z ogłoszeniami.

Zagraniczna praca sezonowa przez agencję

Najbezpieczniej jest poszukiwać pracy za granicą będąc jeszcze w Polsce. Mogą być to poszukiwania na własną rękę poprzez wyżej wspominane internetowe portale z ogłoszeniami lub specjalne rubryki w gazetach. Jeszcze bezpiecznej jest skorzystać z pomocy agencji pracy. Do wyboru są dwa typy agencji:

  • Agencja pracy tymczasowej
  • Agencja pośrednictwa pracy

Agencja pracy tymczasowej zawiera z Tobą umowę i to ona jest odpowiedzialna za wypłacanie wynagrodzenia, nawet w sytuacji, gdy pracodawca spóźnia się z zapłatą dla firmy. Taka agencja znajduje Ci zatrudnienie u swoich zaufanych klientów. Z kolei agencja pośrednictwa pracy przedstawia Cię pracodawcom oferującym zagraniczną pracę. W tym przypadku zawierasz umowę z danym pracodawcą, a nie z agencją i to on będzie wypłacał Ci pensję. Pamiętaj, że niektóre agencje prowadzą oba typy działalności, dlatego sprecyzuj swoje oczekiwania i dokładnie przestudiuj umowę. Praca sezonowa, na przykład w Holandii czy w Niemczech, wyszukiwana jest najczęściej przez agencję pracy tymczasowej, a stała praca za granicą możliwa jest do znalezienia przez agencję pośrednictwa pracy.

Praca za granicą szukana w Holandii lub w innym kraju

Niektóre osoby, które są zainteresowane pracą w Holandii lub w innym państwie, decydują się na wyjazd za granicę i aktywne szukanie zatrudnienia dopiero na miejscu. Taki sposób poszukiwania pracy wiąże się najczęściej z poleceniem znajomych, którzy sami znaleźli zatrudnienie za granicą. Jeśli decydujesz się na taki krok, pamiętaj, by zabrać ze sobą dokumenty poświadczające Twoje umiejętności i przetłumaczone na odpowiedni język. Nie zapomnij o wystarczającej sumie pieniędzy na start. Zapoznaj się z przepisami prawnymi obowiązującymi w danym kraju, oszacuj koszty utrzymania za granicą oraz sprawdź lokalizację polskiego konsulatu.

Praca sezonowa za granicą to możliwość atrakcyjnego zarobku, ale konieczne jest znalezienie zaufanego pracodawcy! Pamiętaj, że ogłoszenia o pracę powinny mieć jasno sprecyzowaną nazwę firmy, miejsce zatrudnienia, nazwę stanowiska, wymagania oraz ogólne obowiązki. Sprawdź dane pracodawcy oraz to czy działa legalnie. W odpowiedzi na internetowe oferty pracy za granicą bądź wyczulony na podawanie szczegółów związanych z Twoim kontem bankowym i nie rób żadnych przelewów bankowych. Nie wysyłaj również skanów swoich dokumentów, zanim nie upewnisz się, co do legalności potencjalnego pracodawcy. Działaj z rozwagą!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*