Skip to content
Na co uważać i o czym należy pamiętać podejmując prace w Niemczech?

Na co uważać i o czym należy pamiętać podejmując prace w Niemczech?

Praca w Niemczech to wyższe zarobki i możliwość zdobycia cennych doświadczeń. Jednak kiedy wyjeżdżamy w celach zawodowych po raz pierwszy, w naszej głowie często pojawia się wiele pytań i wątpliwości. 

Pierwszym wyzwaniem jest znalezienie odpowiedniej firmy i stanowiska. Drugim dopełnienie formalności przed wyjazdem. Z kolei trzeci ważny krok to zazwyczaj zaaklimatyzowanie w zupełnie nowym miejscu.

O czym trzeba pamiętać, jadąc do Niemiec? Oto kilka kwestii, o które powinieneś/naś zadbać, zanim podejmiesz pracę w tym kraju. 

O czym trzeba pamiętać, jadąc do Niemiec?

Jako obywatel/ka Unii Europejskiej nie potrzebujesz pozwolenia o pracę na terenie Niemiec. Musisz jedynie posiadać ważny paszport lub dowód osobisty i ewentualnie kartę EKUZ (jeśli planujesz szukać zatrudnienia dopiero na miejscu). Kolejnym, dość oczywistym wymogiem, jest stosowanie się do niemieckich praw i przepisów. 

  • Zdarza się, że na niektórych stanowiskach musisz okazać niezbędne dokumenty, które potwierdzą Twoje kwalifikacje. Chodzi głównie o uprawnienia, certyfikaty, doświadczenie zawodowe, dodatkową dokumentację z urzędu pracy. Podobnie wygląda to w przypadku stanowisk wymagających wykształcenia. Dokumenty te warto zawczasu przetłumaczyć na język niemiecki. 

Pamiętaj też, że Niemczech możesz mieszkać przez okres 3 miesięcy bez dodatkowych zezwoleń i formalności. Z kolei przeprowadzka na dłużej nie jest procesem skomplikowanym. Jeśli planujesz pozostać w tym kraju przez więcej niż 90 dni, musisz pracować, aktywnie poszukiwać pracy lub prowadzić działalność gospodarczą. 

Praca w Niemczech – co trzeba wiedzieć?

Szukanie pracy za granicą może przebiegać na różne sposoby. Jedni szukają zatrudnienia przez znajomych lub na własną rękę, inni korzystają z pomocy doświadczonych agencji pracy. W tym pierwszym przypadku trzeba uważać na nieuczciwe oferty. W sieci można znaleźć wiele podejrzanych ogłoszeń, np. oferujących atrakcyjne warunki pracy nieadekwatne do stanowiska, lub niezawierających niemal żadnych danych kontaktowych. Co więcej, zatrudniając się w taki sposób, będziesz zdany/a na siebie. Musisz m.in. samodzielnie zadbać o ubezpieczenie i dopełnienie formalności, przetłumaczyć na język polski umowę, którą podpisujesz, znaleźć zakwaterowanie itd.

Bezpieczniejszą opcją są usługi agencji pracy. W przypadku agencji Contrain pracujesz na polskiej umowie o pracę tymczasową, co daje Ci wiele istotnych korzyści m.in. wyższe zarobki netto, utrzymanie ciągłości ubezpieczenia, oraz zachowanie praw do polskich dodatków i zasiłków (urlopu macierzyńskiego, zasiłku dla bezrobotnych itd.).

Ponadto oferty na stronie agencji rekrutacyjnych takich jak Contrain pochodzą od sprawdzonych, zaufanych pracodawców. Nasza agencja zapewnia wsparcie w dopełnieniu wszelkich formalności, organizuje zakwaterowanie i pomoc koordynatora w miejscu pracy. W rezultacie jeśli będziesz mieć jakiekolwiek pytania na temat tego, co trzeba wiedzieć o pracy w Niemczech, koordynatorzy Contrain udzielą Ci szybkiej odpowiedzi.

Jak szukać stanowiska dla siebie?

Aktualnie dostępnych jest wiele ofert pracy, które nie wymagają znajomości języka niemieckiego. Do najpopularniejszych branż wśród obcokrajowców należą turystyka, gastronomia i hotelarstwo. Polacy często zatrudniają się też w sektorze opieki zdrowotnej, przemyśle ciężkim, produkcji, handlu detalicznym, magazynach, przy zbiorach owoców i warzyw. 

Szukając pracy w Niemczech, zastanów się, w jakiej branży chcesz pracować i jakie stanowiska Cię interesują. Następnie znajdź wiarygodne źródła ofert, np. strony agencji pracy tymczasowej (ułatwiają znalezienie pracy, pomagają z formalnościami, oferują wsparcie na miejscu), grupy w mediach społecznościowych (głównie na Facebooku), lub międzynarodowe portale z ofertami pracy.

Praca w Niemczech: co trzeba załatwić przed wyjazdem?

Kolejne porady obejmują wszystko to, co trzeba załatwić przed wyjazdem do pracy w Niemczech:

  • Musisz mieć gdzie mieszkać, dlatego po zdobyciu zatrudnienia, szukaj zakwaterowania. Zdarza się, że pracodawca zapewnia miejsce zamieszkania, ale w większości przypadków musisz zadbać o to samodzielnie (lub z pomocą agencji pracy). 
  • Wynajęcie mieszkania w Niemczech trwa niekiedy kilka tygodni i wymaga przedstawienia zaświadczenia o zarobkach z ostatnich 3 miesięcy. Inna opcja to Wohngemeinschaft, czyli współdzielenia mieszkania z innymi ludźmi. 

Kolejny krok to założenie konta bankowego. W przypadku zatrudnienia przez naszą agencję pracy, wynagrodzenie jest wypłacane na polskie konto walutowe lub złotówkowe do 10. dnia każdego miesiąca w walucie euro. Jeśli natomiast zatrudniasz się na podstawie niemieckiej umowy o pracę, co prawda możesz posiadać polskie konto bankowe, ale niemieckie konto często okazuje się wygodniejsze dla celów płatności i administracyjnych. 

Zakwaterowanie i dopełnienie formalności z Contrain

To, o czym pamiętać, jadąc do Niemiec, dotyczy przede wszystkim poszukiwania miejsca zatrudnienia, zakwaterowania, zgromadzenia potrzebnej dokumentacji i podpisania korzystnej umowy o pracę. Przy każdej z tych czynności możesz skorzystać z pomocy naszej agencji pracy. W ten sposób zapewnisz sobie zdecydowanie większą wygodę i bezpieczeństwo. 

Zawarcie współpracy z Contrain nic nie kosztuje. Każdy pracownik ma zapewnione bezpłatne badania lekarskie i pozostałe świadczenia związane z zatrudnieniem. Jedyne koszty, jakie poniesiesz, to koszty podróży, życia i mieszkania na miejscu. Zapewniamy też pełne wsparcie organizacyjne, m.in. w znalezieniu zakwaterowania w Niemczech oraz dopełnieniu niezbędnych formalności.