Praca za granicą bez znajomości języka: czy to możliwe? jak się przygotować?
Wielu kandydatów pyta nas o pracę za granicą bez języka. Czy możliwe jest zatrudnienie w innym kraju bez znajomości przynajmniej podstawowych zwrotów?
Tak, jak najbardziej! Na wielu stanowiskach, zwłaszcza tych związanych z pracą fizyczną, język obcy nie jest warunkiem koniecznym. Oczywiście nie zmienia to faktu, że w niektórych zawodach nie obejdziemy się bez komunikatywnej znajomości angielskiego. O których zawodach mowa?
Dobrze płatna praca za granicą bez języka: czy to możliwe?
Strach jest częstym powodem, który hamuje przed podjęciem pracy za granicą. Jeśli nachodzą Cię myśli o wyjeździe, chciałbyś dorobić, ale obawiasz się, że sobie nie poradzisz — zapewniamy, że nie jesteś sam.
Wiele osób ma takie wątpliwości. Największym problemem nie jest dla nich strach przed samą pracą, a brak możliwości porozumienia się w obcym języku. Powszechnie uznaje się, że wyjeżdżając za granicę, trzeba znać język obowiązujący w danym kraju w stopniu komunikatywnym. Czyli np. w Niemczech powinniśmy mówić po niemiecku, a w Holandii po niderlandzku. Panuje też przekonanie, że jeśli nauka lokalnego języka nie jest możliwa, powinno się znać chociaż komunikatywny angielski.
Nic bardziej mylnego. Z pewnością pocieszy Cię fakt, że mnóstwo osób, które zwracają się do naszej agencji, nie zna żadnego języka obcego. Co więcej, niektórzy jeszcze nigdy nie byli za granicą. A mimo to świetnie radzą sobie zarówno w pracach sezonowych, jak i długoterminowych.
Stanowiska, na których nie potrzebujesz języka
Wśród naszych ofert znajdziesz wiele ofert pracy za granicą bez języka. Czy to możliwe, że większość z nich jest dobrze płatna i zapewnia atrakcyjne warunki zatrudnienia? Tak. Wystarczy wiedzieć, gdzie szukać!
Praca za granicą bez języka jest możliwa w tych zawodach, które polegają na prostych, powtarzalnych czynnościach. Język nie będzie konieczny również wszędzie tam, gdzie wykonujesz niemal wyłącznie pracę fizyczną.
Dlatego bez problemu znajdziesz zatrudnienie np. jako komisjoner w Niemczech. Praca na tym stanowisku polega na kompletowaniu zamówień przy użyciu skanera ręcznego i przygotowaniu towaru do wysyłki. W przypadku komisjonerów, pracodawcy nie wymagają znajomości angielskiego czy niderlandzkiego.
Bez języka za granicą możesz pracować również na produkcji, w recyklingu, rolnictwie, czy szeroko pojętej branży ogrodniczej. Tego typu zajęcia polegają głównie na zadaniach porządkowych, przygotowywaniu zamówień, sortowaniu (np. kwiatów, owoców, warzyw), przepakowywaniu produktów, rozładunku, czy pracy przy taśmie.
Nie zmienia to faktu, że podstawowa znajomość angielskiego, niemieckiego lub niderlandzkiego to dodatkowe możliwości. Z językiem masz większą swobodę wyboru.
Jak szukać pracy za granicą bez języka? Możliwości
Najłatwiejszy sposób, aby znaleźć pracę za granicą bez języka, to współpraca ze sprawdzoną agencją zatrudnienia.
Rozpoczynając pracę z Contrain, od razu otrzymujesz dane polskojęzycznego koordynatora. To ogromne ułatwienie — zwłaszcza, gdy nie posługujesz się językiem obcym. Nasi opiekunowie są z Tobą w stałym kontakcie. W razie ewentualnych wątpliwości, wystarczy się do nich zwrócić.
Inne możliwości, które zapewnia praca za granicą z agencją Contrain, to:
- Zatrudnienie na polskiej umowie o pracę tymczasową i ubezpieczenie w ZUS;
- Gwarancja terminowej wypłaty wynagrodzenia (do 10. dnia miesiąca);
- Pomoc w przygotowaniu wszystkich dokumentów potrzebnych do legalnej pracy;
- Możliwość zakwaterowania w komfortowych warunkach;
- Bezpieczeństwo i wsparcie na każdym kroku: od zgromadzenia dokumentacji, przez ich weryfikację, aż po pomoc w razie trudności.
Zawody z wymaganym angielskim
Przeglądając oferty pracy na naszej stronie, szybko zauważysz pewną prawidłowość. Jeśli na danym stanowisku wymaga się znajomości języka, zazwyczaj jest to angielski w stopniu komunikatywnym. Co to oznacza?
Osoba posługująca się angielskim w stopniu komunikatywnym potrafi tworzyć proste wypowiedzi. Może porozumiewać się w prostych, codziennych sytuacjach, np. przedstawić się, opowiedzieć o sobie, zamówić posiłek w restauracji, zrozumieć podstawowe informacje pojawiające się w gazetach, radiu lub telewizji, poradzić sobie w sklepie czy na poczcie.
W niektórych pracach znajomość języka to konieczność. Chodzi głównie o te stanowiska, które wymagają np. raportowania do przełożonego lub wykonywania obowiązków w międzynarodowym środowisku, w którym trzeba na bieżąco porozumiewać się z resztą zespołu.
Wymóg znajomości języka w pracy za granicą dotyczy głównie takich zawodów jak wykwalifikowany mechanik, kontroler systemów ABB czy Geek, operator maszyn, pracownik gospodarczy, oraz monter. Informację na ten temat znajdziesz w opisie konkretnego ogłoszenia.
Nauka języka podczas wyjazdu za granicą
Słuchanie i używanie języka w praktyce to najlepszy sposób nauki. Otaczanie się angielskim, niemieckim lub holenderskim pozwoli Ci oswoić się z ich prawdziwym brzmieniem. Podczas wyjazdu będziesz łatwiej poznawać i utrwalać nowe słownictwo.
Nauka w ten sposób nie jest żmudna ani nudna. To szansa na poznanie języka od podstaw lub ulepszenie już posiadanych umiejętności językowych.
Sprawdź oferty pracy za granicą bez języka
Odpowiedź na pytanie: Praca bez języka za granicą – czy to możliwe? Brzmi: tak, choć wiąże się z pewnymi ograniczeniami.
Nie ma wątpliwości, że znajomość języka stanowi ogromne ułatwienie. Dobrze prezentuje się w CV, pozwala porozumieć się za granicą i daje większy wybór ofert. Mimo to istnieje wiele zawodów, w których otrzymasz pracę bez języka. Możliwości zatrudnienia są naprawdę duże. Zwłaszcza wtedy, gdy korzystasz z pomocy agencji, która gwarantuje wsparcie polskojęzycznego opiekuna.
Nawet sezonowa praca fizyczna za granicą bez języka wiąże się z wysokimi zarobkami. Dlatego warto przełamać strach i spróbować.
- Jeśli chcesz dorobić, pracując na legalnej umowie, zostaw nam swoją aplikację. Rekruterzy Contrain znajdą projekt dopasowany do Twoich potrzeb i kwalifikacji.