Jak rozliczyć podatek z Holandii? Wyjaśniamy!
Co znajdziesz w artykule:
- Co należy wiedzieć o rozliczaniu podatku z Holandii?
- Jak rozliczyć podatek z Holandii i jakie dokumenty dołączyć do zeznania?
- Jak rozliczyć podatek z Holandii w Polsce krok po kroku? Podpowiadamy!
- Rozliczenie podatku z Holandii a praca w tym kraju
Praca za granicą jest coraz popularniejsza. Z pewnością każdy z nas ma wśród swoich znajomych osoby, które zdecydowały się wyjechać z kraju, by rozpocząć pracę w innym miejscu. Popularne są już nie tylko wyjazdy sezonowe, kilkutygodniowe lub kilkumiesięczne, po których osoby wracają do Polski, ale też te związane z pobytem w obcym kraju przez większą część roku. W przypadku chęci pozostania w zagranicznej firmie lub też cyklicznych powrotów w dane miejsce najważniejszą kwestią z pewnością jest znalezienie dobrego pracodawcy. Takiego, który będzie zapewniał najważniejsze potrzeby, nie tylko te finansowe, ale również socjalne. Dlatego też osoby, które bardzo często poszukują pracy w Holandii od zaraz wiedzą, że przed decyzją o wyjeździe muszą sprawdzić wiele istotnych kwestii. Dotyczy to nie tylko Holandii, ale też wielu innych krajów, do których decydują się wyjeżdżać nasi rodacy. Podejmując legalną pracę zarobkową w Holandii, wiele osób w pierwszych miesiącach roku zastanawia się, jak rozliczyć podatek z Holandii. Na pewno wielu osobom tego typu sprawy spędzają sen z powiek, inni zaś korzystają z pomocy fachowców, by być całkowicie pewnym, że wszelkie formalności są wykonane rzetelnie. Jak wygląda zatem rozliczenie podatku z Holandii?
Co należy wiedzieć o rozliczaniu podatku z Holandii?
Osoby mieszkające na co dzień w Polsce, które podjęły legalną pracę w Holandii, niezależnie od czasu jej trwania, mają obowiązek rozliczyć się w Polsce z dochodów uzyskanych za granicą. Wiele osób po powrocie do kraju może nie być świadomym, do kiedy należy dokonać rozliczenia podatku z Holandii. Określone są dwa terminy rozliczenia z holenderskim Urzędem Skarbowym. Osoby, które nie są zameldowane w Holandii, muszą to zrobić do 31 lipca, natomiast Polacy posiadający meldunek na terenie tego kraju rozliczają się do 30 czerwca. Do rozliczenia podatku niezbędny jest numer BSN. Nadawany jest on do identyfikacji. Posiada go każda osoba, która podjęła pracę i mieszka na terenie Holandii. Bardzo ważną kwestią jest też fakt, że do ubiegania się o zwrot podatku w tym kraju niezbędne jest posiadanie zaświadczenia o uzyskaniu dochodów z kraju, w którym się mieszka. Jeśli więc chcesz uzyskać zwrot podatku z Holandii, najpierw musisz rozliczyć się z polskim Urzędem Skarbowym, a dopiero w drugiej kolejności powtórzyć to z holenderskim. Według Urzędu zwrot podatku powinien nastąpić w ciągu 12 miesięcy od daty złożenia wniosku i kompletnej dokumentacji.
Jak rozliczyć podatek z Holandii i jakie dokumenty dołączyć do zeznania?
Jeśli zastanawiasz się, jak rozliczyć podatek z Holandii samemu, przede wszystkim musisz dowiedzieć się, jakie dokumenty są potrzebne do tego działania. Powinieneś mieć przy sobie dokumenty podatkowe, które zostały Ci wystawione przez pracodawcę. Są to głównie karty podatkowe. Co ważne, musisz mieć świadomość tego, że jeśli nie posiadasz karty podatkowej, rozliczenia PIT z Holandii możesz dokonać na podstawie ostatniego odcinka z wynagrodzenia. Osoba, która chce rozliczyć podatek PIT, do powyższych dokumentów powinna dołączyć kserokopię dokumentu tożsamości. W tym przypadku może to być paszport lub dowód osobisty. Co istotne, niezbędne jest też dołączenie zaświadczenia wydanego przez Urząd Skarbowy w Polsce, sporządzone na specjalnym druku. Należy też dołączyć numer konta bankowego, na który wykonany ma być zwrot podatku z Holandii. Wnioski o zwrot podatku dostępne są w Urzędach Skarbowych na terenie całego kraju. Zazwyczaj są już gotowe w lutym/marcu. Warto też dodać, że od pewnego czasu można je złożyć za pośrednictwem strony internetowej.
Jak rozliczyć podatek z Holandii w Polsce krok po kroku? Podpowiadamy!
W przypadku, gdy osoba jest rezydentem podatkowym w Polsce, obowiązkowe jest rozliczenie dochodów uzyskanych w Holandii w polskim Urzędzie Skarbowym. Obowiązkiem takiej osoby jest złożenie PIT- 36, wraz z załącznikiem PIT/ZG. W załączniku widnieje wykaz dochodu osiągniętego w Holandii. W jaki sposób przeliczyć wynagrodzenie? Należy zrobić to zgodnie ze średnim kursem NBP z dnia poprzedzającego dzień wypłaty. Ostateczną wartość wynagrodzenia podaje się w złotówkach. W przypadku kiedy chcemy, by rozliczenie podatkowe z Holandii wykonane było szybko i efektywnie, warto skorzystać z pomocy doświadczonego biura rachunkowego. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wszystkie dokumenty zostały złożone poprawnie. Jak sprawdzić status zwrotu podatku z Holandii? Najlepszym rozwiązaniem jest śledzenie informacji, jakie otrzymujemy od Urzędu drogą pocztową bądź e-mailową, można też zalogować się na elektroniczną platformę obsługi, udostępnianą przez Urząd.
Rozliczenie podatku z Holandii a praca w tym kraju
Wiele osób decyduje się podjąć pracę w Holandii, czy to jedynie na kilka miesięcy, czy też na dłużej. Ważne jest natomiast sprawdzone i rzetelne miejsce, w którym znajdziemy się po przyjeździe do obcego kraju. Dlatego też, aby być zadowolonym z pracodawcy, jak i warunków pracy, warto skorzystać z profesjonalnej i doświadczonej agencji pracy, za której pośrednictwem zdecydujemy się wyjechać. Agencja Pracy Contrain ma wieloletnie doświadczenie w organizowaniu pracy za granicą. Rozumiemy potrzeby pracowników, dlatego też za każdym razem są oni zadowoleni z przebiegu współpracy i docelowego miejsca pracy. Jeśli i Ty chcesz spróbować swoich sił, zapraszamy do kontaktu.