Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech – lista świąt, charakterystyka
Co znajdziesz w artykule:
- Dni wolne od pracy
- Święta w Niemczech
- Dzień Zjednoczenia Niemiec
- Niemieckie święta
- 1 listopada – święto kościelne
- Czy wigilia jest dniem wolnym?
- Czy Trzech Króli jest dniem wolnym?
- Święta w Niemczech daty stałe
Święta i dni wolne od pracy w Niemczech to czas bardzo wyczekiwany przez większość zatrudnionych tam osób. Warto wiedzieć, że choć niektóre święta w Niemczech pokrywają się z tymi obchodzonymi w Polsce, część z nich jest uznawana w całym kraju, a niektóre tylko w konkretnych krajach związkowych. Niemcy są bowiem republiką federacyjną, w której land może stanowić własne regulacje prawne. Dowiedz się w jakie święta Niemcy mają wolne i czym charakteryzują się poszczególne daty.
Dni wolne od pracy w Niemczech nie wszędzie takie same
Niektóre święta państwowe czy kościelne w innych krajach odbywają się w inne dni niż w Polsce. Kiedy poszczególne święta obchodzą Niemcy? Na samym początku trzeba wiedzieć, że kraj ten jest podzielony na szesnaście landów, takich jak:
- Bawaria (Bayern),
- Badenia-Wirtembergia (Baden-Württemberg),
- Nadrenia Północna-Westfalia (Nordrhein Westfalen),
- Hesja (Hessen),
- Saksonia (Sachsen),
- Dolna Saksonia (Niedersachsen),
- Nadrenia-Palatynat (Rheinland-Pfalz),
- Turyngia (Thüringen),
- Brandenburgia (Brandenburg),
- Saksonia-Anhalt (Sachsen-Anhalt),
- Meklemburgia-Pomorze Przednie (Mecklenburg-Vorpommern),
- Szlezwik-Holsztyn (Schleswig-Holstein),
- Saara (Saarland),
- Brema (Bremen),
- Berlin,
- Hamburg.
Jak wspomniano wyżej, Niemcy są republiką federacyjną, dlatego liczba dni wolnych od pracy nie będzie taka sama dla wszystkich landów. Każdy z nich ma swoje własne święta. Dni wolne ustala się m.in. zależnie od wyznania dominującego w konkretnym regionie Niemiec. Święta obchodzone w całym kraju obejmują jedynie 9 konkretnych dat, m.in. Nowy Rok 1 stycznia, Wielki Piątek 15 kwietnia, czy Święto Pracy 1 maja.
Przykładowo, niektóre kraje związkowe takie jak Brema, Hamburg czy Dolna Saksonia wprowadziły Dzień Reformacji, który stanowi dodatkowe święto państwowe obchodzone 31 października, a Berlin od 2019 roku świętuje Międzynarodowy Dzień Kobiet jako wolny od pracy. Na rok 2019 przypada też wprowadzenie Światowego Dnia Dziecka, który odbywa się 20 września, jako święta państwowego w kraju związkowym Turyngii.
Święta w Niemczech = obowiązkowy zakaz pracy
W święta zakazana jest praca – Niemcy są bowiem krajem, w którym obowiązuje ogólny zakaz zatrudnienia regulowany na podstawie § 9 ArbZG – ustawy o czasie pracy. Uwzględniono w niej jednak pewne wyjątki: w tych dniach nie ogranicza się pracy szpitali, służb ratowniczych, czy restauracji (§ 10 ArbZG).
O tym, które dni są wolne od pracy w Niemczech, decydują ustawy o świętach państwowych uwzględniane w poszczególnych krajach związkowych. Jedynie data 3 października, czyli najważniejsze święto narodowe Dzień Zjednoczenia Niemiec, została określona przez prawo federalne.
Inne dni wolne w Niemczech, które aktualnie są obchodzone w całym kraju to:
- 1 stycznia – Nowy Rok.
- Wielki Piątek (obchodzony 15 kwietnia w roku 2022), Poniedziałek Wielkanocny (18 kwietnia w 2022 roku), Wniebowstąpienie Pańskie (święto 26 maja w Niemczech w 2022 roku) – święta kościelne ruchome.
- Zielone Świątki – święto ruchome, w sam raz do zaplanowania długiego weekendu (5 czerwca w 2022 roku).
- 1 maja – Święto Pracy obchodzone tak samo jak w Polsce. Czy 3 lub 2 maja to dzień wolny od pracy? Nie, te dni są już pracujące – w Niemczech wolny jest jedynie 1 maja.
- 25 i 26 grudnia – pierwszy i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, czyli dwa dni wolne od pracy.
Dzień Zjednoczenia Niemiec obowiązuje w całym kraju
Zdecydowanie najważniejszym świętem w tym kraju jest Dzień Zjednoczenia Niemiec, stanowiący jedno z najważniejszych wydarzeń w historii państwa. Tego dnia Niemiecka Republika Demokratyczna (NRD) dołączyła do Republiki Federalnej Niemiec (RFN) i dwa kraje stały się jednym po 41 latach podziału.
Ze względu na tak historycznie ważny moment, data ta została upamiętniona na terenie całych Niemiec. Wówczas w wielu miastach i gminach trwają uroczystości, a szkoły i sklepy są zamknięte. Pieczę nad obchodami sprawuje stolica kraju związkowego, który przewodniczy w Bundesracie. Szczególną formą uczczenia Dnia Zjednoczenia Niemiec jest tzw. „Einheitsflagge” przed budynkiem Reichstagu w Berlinie, mające na celu upamiętnienie podniesienia największej flagi Republiki Federalnej Niemiec w nocy z 2 na 3 października 1990 roku.
Jest to dzień wolny od pracy w całym kraju, jako jedyny uregulowany prawem federalnym. Wszystkie pozostałe święta reguluje się na poziomie krajów związkowych.
Niemieckie święta w poszczególnych landach
Niektóre niemieckie święta obowiązują więc tylko w poszczególnych landach. Poniżej znajdziesz wyszczególnienie konkretnych świąt i dni wolnych, które są uznawane w wybranych krajach związkowych:
- 6 stycznia – Święto Trzech Króli, które stanowi też od niedawna dzień wolny od pracy w Polsce, jest uznawane w Baden-Württemberg, Bayern oraz Sachsen-Anhalt.
- 15 sierpnia – to Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, które jest ustawowo wolnym dniem od pracy wyłącznie w Saarland.
- 31 października – Święto Reformacji, które jest wolne od pracy w takich częściach Niemiec jak Brandenburg, Mecklenburg-Vorpommern, Sachsen, Sachsen-Anhalt oraz Thüringen.
- 1 listopada – tak jak w Polsce, w Niemczech obchodzi się święto Wszystkich Świętych. W tym dniu nie trzeba iść do pracy tylko w niektórych krajach związkowych, które wymieniamy w akapicie poniżej.
Dni wolne od pracy w Niemczech obowiązują także w niektórych landach w następujące święta ruchome:
- Boże Ciało – przypadające maj lub czerwiec i podobnie jak w Polsce, można wziąć udział w uroczystych procesjach. Jest to święto stanowiące dzień wolny od pracy w takich landach, jak: Baden-Württemberg, Bayern, Hessen, Nordrhein-Westfalen, Rheinland-Pfalz, a także Saarland.
- Dzień Modlitwy i Pokuty – to także święto ruchome, które jest obchodzone w listopadzie i ustawowo wolne od pracy wyłącznie w Sachsen (Saksonii).
1 listopada – święto kościelne. Wolne, ale nie wszędzie
Czy Wszystkich Świętych jest dniem wolnym od pracy? Tak, ale tylko w niektórych krajach związkowych. Wszystkich Świętych w Niemczech, czyli 1 listopada, jest wolne w takich landach jak:
- Badenia-Wirtembergia,
- Bawaria,
- Nadrenia Północna-Westfalia,
- Nadrenia-Palatynat,
- Saarland.
Tradycja obchodzenia Wszystkich Świętych w Niemczech wygląda podobnie jak w Polsce. Jednocześnie nie jest to zwyczaj na tak dużą skalę, jak w naszym kraju. W niektórych miejscach odbywają się uroczyste procesje, odwiedza się groby, nabożeństwom towarzyszą często koncerty chórów i orkiestr dętych, a ksiądz przemawia na cmentarzu przez megafon. Poza zniczami i kwiatami, Niemcy 1 listopada kłada na grobach jedzenie i napoje, np. chleb, wino.
Czy wigilia jest dniem wolnym od pracy?
Nie, wigilia nie jest dniem wolnym od pracy, tak samo jak Sylwester (31 grudnia). Dlatego pracownicy, którzy chcą mieć wolne w tym okresie, muszą wziąć jeden dzień wolny na każdy z tych dni. Jednocześnie w niektórych firmach istnieją układy zbiorowe lub umowy o pracę, które wykładają tę regulację na korzyść pracownika, zapewniając pół dnia albo nawet i cały dzień wolny. Wszystko zależy więc od naszego miejsca zatrudnienia.
Czy Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy?
Wielu Polaków pracujących za granicą zastanawia się również, czy Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy w Niemczech. Otóż mieszkańcy poszczególnych landów mogą mieć dodatkowe dni wolnego, które przypadają na 6 stycznia Święto Trzech Króli – Heilige Drei Könige i są to:
- Bawaria,
- Badenia-Wirtembergia
- Saksonia-Anhalt.
Święta w Niemczech – daty stałe
Podsumowując, stałe daty świąt i dni wolnych w Niemczech, to:
- 1 stycznia – Nowy Rok (cały kraj),
- 6 stycznia – Objawienie Państwie (jako dzień wolny od pracy traktują go tylko Badenia-Wirtembergia, Bawaria, Saksonia-Anhalt),
- 8 marca – Dzień Kobiet (wolny wyłącznie w Berlinie),
- 1 maja – Święto Pracy (cały kraj),
- 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (tylko Saarland, Bawaria),
- 3 października – Dzień Zjednoczenia Niemiec (cały kraj),
- 31 października – Święto Reformacji (obchodzą je Brandenburgia, Meklemburgia, Saksonia, Hamburg, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Szlezwik-Holsztyn, Saksonia-Anhalt, Turyngia),
- 1 listopada (tylko Badenia-Wirtembergia, Bawaria, Nadrenia Północna-Westfalia, Nadrenia-Palatynat, Saarland),
- 25-26 grudnia – Boże Narodzenie (cały kraj).
Inne święta, jak np. Zielone Świątki, Wielkanoc, Boże Ciało, czy Dzień Modlitwy Narodowej i Pokuty obchodzone w Saksonii to daty ruchome, czyli niepowiązane z określonym dniem miesiąca.