
Praca w Polsce i za granicą, jak należy się rozliczyć?
Częstym pytaniem, jakie zadają osoby uzyskujące przychody w Polsce i za granicą, jest to, jak należy się rozliczyć z wykonywanej pracy. Jaki PIT złożyć? Gdzie płacić podatki? Jak rozliczyć się z pracy w Polsce i za granicą, aby nie narazić się urzędowi skarbowemu?…
Najważniejsze jest to, że sposób rozliczenia w Polsce zależy od rezydencji podatkowej – czyli głównego miejsce zamieszkania danej osoby, oraz rodzaju umowy w sprawie podwójnego opodatkowania, którą nasz kraj podpisał z innymi państwami.
Dowiedz się: jak sprawdzić swoją rezydencję podatkową w pracy w Polsce i za granicą, jak należy się rozliczyć, oraz jaki PIT złożyć do urzędu skarbowego.
Rodzaje rozliczenia podatku za granicą
Na początek warto zaznaczyć, że rozliczenie podatkowe może występować w kilku różnych sytuacjach, tj.:
- polski pracownik pracuje za granicą dla zagranicznego pracodawcy,
- polski pracodawca wypłaca wynagrodzenie pracownikowi, którego oddelegował do pracy za granicą,
- zagraniczny pracodawca wypłaca wynagrodzenie polskiemu pracownikowi za pracę, którą wykonuje na terenie Polski.
Praca w Polsce i za granicą: jak się rozliczyć?
Rozliczenie PIT jest ściśle powiązane z rezydencją podatkową. Jesteś rezydentem podatkowym w Polsce wtedy, gdy spełniasz przynajmniej jeden z dwóch warunków:
- przebywasz w Polsce dłużej niż 183 dni (mowa tutaj o łącznej liczbie dni, a nie dni następujących po sobie)
- lub masz w Polsce ośrodek interesów życiowych lub osobistych, np. rodzinę, pracę, działalność gospodarczą.
Jeśli spełniasz którąś z powyższych przesłanek, posiadasz rezydencję podatkową w Polsce. W rezultacie podlegasz nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Oznacza to, że musisz rozliczać się zarówno z dochodów uzyskanych w kraju, jak i tych osiągniętych za granicą.
Jak rozliczyć pracę w Polsce i za granicą? Otóż osoby mieszkające w Polsce (z polską rezydencją podatkową), podlegają obowiązkowi podatkowemu od całej sumy swoich dochodów. Wlicza się do niej wszystko to, co zarobiłeś w kraju i za granicą.
Praca w Polsce i za granicą – podatek
W celu uniknięcia podwójnego naliczania podatku za pracę w Polsce i za granicą, nasz kraj podpisał z innymi państwami umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Jedna z nich to umowa dotycząca odliczenia proporcjonalnego, druga – umowa dotycząca wyłączenia z progresją. Zależnie od tego, w jakim kraju pracujesz, Polska może mieć podpisaną z nim jeden z dwóch rodzajów umowy:
- Kraje, z którym Polska ma tzw. umowę z odliczeniem proporcjonalnym to np. Holandia, Słowenia – jeśli pracujesz w jednym w tych państw, musisz rozliczyć się z dochodów zagranicznych w Polsce (bez względu na to, czy uzyskiwałeś przychody w Polsce).
- Kraj, z którym Polska ma tzw. umowę z wyłączeniem z progresją to np. Niemcy, Czechy – jeśli pracowałeś tylko za granicą, nie wypełniasz polskiego PIT, a jeśli pracowałeś w Polsce i za granicą, wykazujesz dochody zagraniczne w PIT-36.
Praca w Polsce i za granicą – jaki PIT?
Kolejne, często powtarzające się pytanie dotyczy tego, jaki PIT za pracę w Polsce i za granicą należy złożyć. W przypadku krajów z tzw. umową z odliczeniem proporcjonalnym, musisz wpisać dochody zagraniczne w odpowiednich miejscach formularza (odpowiednio do rodzaju dochodów) w sekcji D w PIT-36, w którym wykazuje się dochody zagraniczne. Pamiętaj, że przy takim rozliczeniu przysługuje Ci ulga zagraniczna (abolicyjna) – czyli odliczenie podatku, który zapłaciłeś już za granicą.
Z kolei w sytuacji pracy w kraju, z którym Polska podpisała umowę z wyłączeniem z progresją:
- nie musisz wypełniać polskiego PIT – gdy dochody uzyskiwałeś wyłącznie za granicą,
- lub musisz wykazać dochody zagraniczne w sekcji H w PIT-36 – jeżeli uzyskałeś dochody zarówno w Polsce, jak i za granicą. W tym wariancie dochody zagraniczne nie są doliczane do dochodów polskich, ale wciąż wywierają wpływ na wyliczenie podatku do zapłaty w Polsce.
Deklarację podatkową za pracę w Polsce i za granicą musisz złożyć w odpowiednim urzędzie skarbowym do końca kwietnia roku następującego po danym roku podatkowym. Pamiętaj, aby załączyć wszelkie niezbędne dokumenty, w tym zaświadczenia o wysokości uzyskanego dochodu i zapłaconym podatku za granicą.
Osoba bez polskiej rezydencji podatkowej
Może się zdarzyć, że za pracę w Polsce i za granicą rozliczenie PIT będzie dotyczyć tylko dochodów uzyskanych w Polsce. Na takich zasadach rozliczają się te osoby, które nie są polskimi rezydentami podatkowymi, czyli podlegają ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
Dlatego, jeśli nie spełniasz warunków, aby zostać uznanym za rezydenta podatkowego w Polsce (nie masz tutaj centrum interesów gospodarczych lub osobistych, ani nie przebywałeś na jej terenie dłużej niż 183 dni w roku podatkowym), rozliczasz w Polsce wyłącznie te dochody, które uzyskałeś na jej terytorium.
Rozliczenie za pracę w Polsce i za granicą: podsumowanie
Szczegółowe informacje o tym, jak rozliczyć pracę w Polsce i za granicą, jaki PIT złożyć i gdzie płacić podatek od dochodów, zależą od dwóch podstawowych czynników:
- Twojej rezydencji podatkowej (czy jesteś rezydentem czy nierezydentem);
- Typu umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (podpisanej przez Polskę z krajem, w którym pracujesz).
W przypadku polskich rezydentów podatkowych obowiązkiem jest rozliczenie się z urzędem skarbowym za pomocą formularza PIT-36. Nie trzeba wypełniać polskiego PIT-u jedynie wtedy, gdy dana osoba uzyskiwała dochody wyłącznie za granicą w kraju, z którym Polska ma podpisaną umowę z wyłączeniem z progresją (np. w Niemczech).
Natomiast jeśli chodzi o zastosowanie metody proporcjonalnego odliczenia (praca w Holandii, Słowenii), istnieje możliwość złożenia wniosku o ulgę abolicyjną, która pomaga zmniejszyć obciążenia podatkowe.
Należy też pamiętać, że zeznania podatkowe składamy do końca kwietnia. 30 kwietnia to ostatni dzień, kiedy można złożyć PIT-36, w którym wykazuje się właśnie dochody zagraniczne. Niezłożenie zeznania podatkowego w terminie może zostać potraktowane jako wykroczenie i podlegać karze grzywny.
Potrzebujesz pomocy w znalezieniu legalnej pracy za granicą? Skorzystaj z pomocy agencji zatrudnienia Contrain. Przeprowadzimy Cię przez wszystkie niezbędne formalności.