Praca przy zbiorze pieczarek. Podstawowe informacje dla pracownika
Pieczarki to produkt, który gości na naszych stołach cały rok. Co za tym idzie, również ich uprawa wymyka się sezonom. Profesjonalne pieczarkarnie, z których grzyby trafiają na sklepowe półki, często znajdują się w halach, w których ściśle utrzymuje się określone warunki. Dzięki zastosowaniu innowacji i rozwiązań technologicznych cykl uprawy pieczarek skrócił się w ostatnich latach 2,5 krotnie (w przeszłości wynosił 15 tygodni).
Zapotrzebowanie na pieczarki nie spada, a dzięki temu nie spada również potrzeba zatrudniania pieczarkarek i pieczarkarzy. Sprawdź, czy każdy nadaje się do tej pracy i dowiedz się, że zbiór pieczarek to sztuka, w której można się rozwijać, a ich mistrzowie są bardzo doceniani.
Jak i gdzie uprawia się pieczarki – jakich warunków się spodziewać.
Pieczarki to grzyby, które rosną bardzo szybko i nie potrzebują specjalnych środków do pielęgnacji. Mimo to, ich uprawa jest prawdziwą sztuką i wiele zależy od doświadczenia osób, które je nadzorują. Sama hala i jej wyposażenie ma duże znaczenie. Oczywiście, ważne jest odpowiednie podłoże. Rozkładane jest ono na specjalnych, długich regałach do uprawy, których półki rozmieszczone są na kilku poziomach. Dlatego do pracy w pieczarkarni większe predyspozycje mają osoby o wzroście średnim bądź wysokim. Im łatwiej sięgać po grzyby z najwyższych półek. Kolejną istotną rzeczą jest odpowiednia temperatura. Ściany hali są zabezpieczone odpowiednią izolacją a w ich wnętrzach utrzymuje się określoną temperaturę w zależności od stopnia wzrostu. Optymalna temperatura powietrza i podłoża w okresie rozrastania się grzybni wynosi 25°C, a po nałożeniu okrywy 18 – 20°C, najodpowiedniejsza zaś temperatura powietrza i podłoża w okresie wzrostu owocników wynosi 13 – 16°C. Temperatura powyżej 20°C wpływa ujemnie na jakość owocników, a poniżej 12°C zwalnia tempo ich wzrostu i opóźnia plonowanie. Dlatego często, różne fazy rozwoju, odbywają się w dedykowanych do tego komorach. Bardzo ważna dla uprawy jest też cyrkulacja powietrza, żeby nie dopuścić do rozwoju niepożądanych mikroorganizmów. Dlatego w halach powietrze jest często wymieniane i świeże.
Na czym dokładnie polega praca przy pieczarkach?
Najwięcej stanowisk jest dostępnych przy zbiorze grzybów. Ponieważ proces ten wymaga delikatności, precyzji oraz cierpliwości, praca ta jest wyjątkowo popularna wśród kobiet. Trzeba umieć rozpoznać pieczarkę gotową do zerwania, takie wkłada się do podręcznego ruchomego wózka. Jednak w pieczarkarni jest również wiele innych zadań obejmujących pakowanie, kontrolę jakości, nadzór nad wzrostem pieczarek i ich zbiorem, segregowanie grzybów, przygotowywanie zamówień. Ponieważ wzrost tych grzybów jest niejednorodny i bardzo dynamiczny, osoby z doświadczeniem przy uprawie są wysoko cenione i mają duże szanse rozwoju. Producenci rozumieją, że umiejętność przewidywania, w którym dni nastąpi pik dojrzewania grzybów (co wie się tylko dzięki uważnej obserwacji i umiejętności rozpoznania odpowiednich symptomów) pozwala znacznie usprawnić pracę i podnosi jakość dostarczanego do sklepu produktu.
Na co zwracać uwagę przy tej pracy?
Należy pamiętać o tym, aby pieczarki zbierać bardzo delikatnie ponieważ może dojść do odbicia się palców na grzybach, lub nawet ich uszkodzenia. Przez te właśnie odbite na owocnikach palce – pieczarki szybko się psują. Z kolei przy sortowaniu istotna jest spostrzegawczość i precyzja. Podczas tego procesu zwraca się uwagę na wielkość, kształt, czy stopień otwarcia kapelusza. Praca ta nie wymaga jednak dużo siły czy wytrzymałości fizycznej.
Jaka musi być osoba, która chce podjąć się pracy przy zbiorach?
W pieczarkarniach, poza stałą podstawą wynagrodzenia, często stosuje się systemy motywacyjne związane z ilością zebranych pieczarek. Dlatego często sukces osiągają w tej pracy osoby cierpliwe, precyzyjne i spokojne. Takie, które potrafią się skupić, są uważne i spostrzegawcze. Z warunków fizycznych, sprzyja wspomniany już wzrost ale za to nie trzeba wykazywać się szczególną siłą, ta praca jej bowiem nie wymaga. Jak wszędzie, pomaga dobre nastawienie, umiejętność słuchania (rady doświadczonych kolegów i koleżanek bywają cenniejsze niż złoto) i wytrwałość.
Jednak poza tymi predyspozycjami, nie jest wymagana specjalistyczna wiedza ponieważ każdy pracownik otrzymuje gruntowne szkolenie już u samego producenta.