
Praca w niemczech a emerytura. Wszystko co musisz wiedzieć
Praca za granicą ma wiele zalet. Najważniejszą z nich jest wynagrodzenie, które znacznie przewyższa zarobki w Polsce. Wyjazd daje też możliwość rozwoju, zdobycia cennych umiejętności i poznawania nowych miejsc. Jednak w obliczu takiej możliwości pojawiają się pytania. Jednym z nich jest to, czy praca w Niemczech liczy się do emerytury w Polsce. Co warto wiedzieć na ten temat? Czy takie zatrudnienie można wliczyć do stażu pracy, który jest potrzeby, aby otrzymać emeryturę w Polsce? Czy rodzaj umowy ma znaczenie? Wyjaśniamy.
Prawo do emerytury w Polsce i w państwach UE
Uprawnienia emerytalne w Polsce reguluje Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Oczywiście polski system emerytalny nie jest skoordynowany z każdym innym państwem na świecie. Mimo to, praca w wielu krajach Unii Europejskiej – w tym w Niemczech – umożliwia ubieganie się o polskie świadczenia emerytalne.
Jeżeli ubezpieczony pracował za granicą w:
- państwach członkowskich Unii Europejskiej,
- państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) nienależących do Unii i Szwajcarii,
- oraz w państwach, z którymi Polska podpisała oddzielne umowy dotyczące zabezpieczenia społecznego,
może ubiegać się o świadczenia emerytalne w Polsce.
Skąd taka możliwość?
Po wstąpieniu naszego kraju do Unii Europejskiej w 2004 roku, państwa UE stały się głównym kierunkiem pracy zarobkowej Polaków. Jednak Wspólnota do tej pory nie wprowadziła jednolitych warunków nabywania praw emerytalnych. Temat ten leży w gestii państw członkowskich, które ustalają to w swoich przepisach wewnętrznych. W rezultacie rodzaje świadczeń emerytalnych, a także zasady ich nabywania, są określane osobno w każdym kraju. Przykładowo: może obowiązywać w nich różny wymagany okres stażu pracy lub wiek, który daje prawo do uzyskania świadczenia.
Na szczęście istnieje ww. koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego. Dzięki jej wprowadzeniu w 2004 roku, systemy ubezpieczeń społecznych nie kolidują ze sobą. Co więcej, zasady te mają pierwszeństwo przed wewnętrznymi regulacjami krajowymi.
Czy praca w Niemczech liczy się do emerytury w Polsce?
Wiele osób wyjeżdżających za granicę zastanawia się, czy praca w Niemczech liczy się do polskiej emerytury. Odpowiedź brzmi: tak, okres pracy w Niemczech zostanie uwzględniony przy obliczaniu polskiej emerytury. Wynika to z tzw. koordynacji systemów ubezpieczenia społecznego. Jest to jeden z filarów systemu emerytalnego w Unii Europejskiej, zgodnie z którym okresy ubezpieczenia są ze sobą łączone. Jeśli chodzi o Polaków pracujących w Niemczech, zasady te wskazuje głównie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004. Dzięki tym przepisom, okres zatrudnienia, w którym pracownik odprowadza składki na ubezpieczenie społeczne, jest uwzględniany do obliczania emerytury w kraju zamieszkania.
Tymczasowa praca w Niemczech a emerytura
Decydując się na pracę w Niemczech, trzeba zwrócić uwagę na kwestie związane z ubezpieczeniem zdrowotnym i społecznym. Wiele osób nie potrafi zorientować się w przepisach obowiązujących w danym kraju. Dlatego pamiętaj, że niezależnie od miejsca, w którym chcesz pracować, musisz posiadać ubezpieczenie zdrowotne. Oczywiście każde państwo ma swoje własne zasady w zakresie ubezpieczeń. Z tego względu najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie przez sprawdzoną agencję pracy, taką jak Contrain.
Podpisując z nami polską umowę o pracę, masz gwarancję pełnej zgodności z prawem i gwarancję ubezpieczenia przez pracodawcę. W Contrain zajmujemy się m.in. skompletowaniem wszystkich niezbędnych dokumentów, które są potrzebne do podjęcia legalnego zatrudnienia, a także ubezpieczeniem pracownika.
Pracując w Niemczech z agencją Contrain, utrzymujesz ciągłość ubezpieczenia i odkładasz na emeryturę. Ponadto zachowujesz wszystkie polskie dodatki i zasiłki. Zatrudniając się na polskiej umowie, nie tracisz różnego rodzaju praw, np. do zasiłku dla bezrobotnych po zakończeniu pracy czy urlopu macierzyńskiego.
Jakie umowy są wliczane do emerytury?
Do emerytury wlicza się większość form działalności zawodowej. Pracując w Niemczech, prawo do emerytury w Polsce mają osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej, a nawet osoby wykonujące własną działalność gospodarczą. Jeśli mają one zostać objęte rozporządzeniem WE 883/2004, musiały: pracować jednocześnie w Polsce oraz innych państwach członkowskich UE; pracować tylko w Polsce i z tego tytułu ubiegać się o emeryturę; bądź pobierać ją, mieszkając w Niemczech.
Do emerytury w Polsce za pracę w Niemczech uprawnione są: osoby będące członkami państw Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależących do UE (Norwegia, Szwajcaria, Islandia, Lichtenstein), uchodźcy zamieszkujący terytorium państwa UE, członkowie ich rodzin, a także osoby mające prawo do emerytury po zmarłym członku rodziny.
Ile trzeba pracować w Niemczech, aby dostać emeryturę?
Kolejnym zagadnieniem jest to, ile trzeba pracować w Niemczech na emeryturę. Jeśli chodzi o zatrudnienie w Niemczech na podstawie polskiej umowy o pracę, sprawa jest dość prosta. Pracując tymczasowo za granicą, możesz utrzymać ciągłość ubezpieczenia i jednocześnie odkładasz na emeryturę. Okresy składkowe są sumowane. Staż pracy wynosi odpowiednio 20 lat dla kobiet oraz 25 lat dla mężczyzn, a wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
Niemiecka emerytura dla Polaka. Czy warto?
Jak to wygląda w przypadku niemieckiego systemu emerytalnego? W tym kraju, podobnie jak w Polsce, składki emerytalne stanowią element systemu ubezpieczeń społecznych. Wszyscy pracownicy i pracodawcy odprowadzają więc składki na ubezpieczenie emerytalne, które automatycznie rejestrują się w systemie.
Ile trzeba pracować w Niemczech, aby dostać emeryturę? Jeśli chcesz uzyskać prawo do niemieckiej emerytury, musisz pracować na terenie tego kraju przez minimum 12 miesięcy. Dodatkowo będziesz zobowiązany płacić składki emerytalne przez tzw. okres wyczekiwania, który wynosi 5 lat. W tym czasie powinieneś być objęty ubezpieczeniem emerytalnym, a wszystkie składki regulować terminowo. Poza tym istnieje kolejny wymóg, czyli osiągnięcie wieku emerytalnego. Już za kilka lat ma on wynosić 67 lat zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Oczywiście osoby, które przepracowały wystarczająco długi czas, mogą przejść na wcześniejszą emeryturę.
Od czego zależy wysokość niemieckiej emerytury?
Pod uwagę brane są takie czynniki jak: wysokość uzyskiwanych zarobków, czas pracy, ale też punkty emerytalne, współczynnik wartości emerytury oraz współczynnik momentu przejścia na emeryturę. Jeden punkt emerytalny to odpowiednik średniego rocznego wynagrodzenia w Niemczech. Jeśli więc w konkretnym roku dana osoba zarobi kwotę odpowiadającą średniemu rocznemu wynagrodzeniu, otrzyma 1 punkt emerytalny.
Wnioski: praca w Niemczech a emerytura w Polsce
Ze względu na przepisy Unii Europejskiej, praca w Niemczech liczy się do emerytury w Polsce. Jeśli ubezpieczony ubiega się o prawo do emerytury w Polsce i posiada staż pracy w swoim kraju, który jest niewystarczający do jej otrzymywania, do okresów ubezpieczenia dolicza mu się staż pracy w Niemczech.
Podpisując umowę z Contrain, pracownik odkłada polskie składki emerytalne oraz zachowuje polskie dodatki i zasiłki. Warto to uwzględnić, wyjeżdżając do tymczasowej pracy za granicą.