
Od jakiego wieku można pracować w niemczech?
Choć wakacje kojarzą się z wypoczynkiem, dla wielu jest to świetna okazja do zwiększenia budżetu. Taka opcja kusi szczególnie ludzi młodych, którzy w przerwie od nauki chcieliby zarobić i przy okazji przeżyć coś ciekawego. Wyjazdy do sezonowej pracy to nie tylko lepsze stawki. Często są również świetną okazją do podszkolenia języka, zdobycia nowych doświadczeń i poznawania nowych miejsc.
Od jakiego wieku można pracować w Niemczech? Jak szukać odpowiedniej pracy? I czy 16-latek może pracować w Niemczech bez żadnych przeszkód? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.
Ograniczenia. Od jakiego wieku można pracować w Niemczech?
Jeśli zastanawiasz się nad podjęciem pracy za granicą, musisz wiedzieć, że zgodnie z przepisami Unii Europejskiej pracodawca nie może zatrudniać młodzieży poniżej 15. roku życia z pewnymi wyjątkami. Swoją pierwszą pracę dziecko w wieku od 14 do 15 lat może podjąć jedynie za zgodą rodzica. Dodatkowo musi być to praca niewymiarowa godzinowo.
Wszelkiego rodzaju zasady, jak i to, od jakiego wieku można pracować w Niemczech, reguluje ustawa o ochronie pracy młodzieży (Jugendarbeitsschutzgesetz). W głównej mierze dotyczy ona nastolatków w wieku od 15 do 18 lat. Zgodnie z tą ustawą o ochronie pracy młodzieży, dzieci poniżej 14. roku życia nie mogą pracować i muszą uczęszczać do szkoły przez pięć dni w tygodniu.
Poza tym istnieją ważne ograniczenia dotyczące rodzajów pracy, jaką mogą wykonywać nastolatkowie w Niemczech.
Wakacyjna praca w Niemczech
Czy jako niepełnoletni Polak możesz pracować w Niemczech? Tak. Jednak tutaj również obowiązują pewne ograniczenia.
- W tym miejscu warto zaznaczyć, że agencja pracy Contrain oferuje zatrudnienie wyłącznie osobom pełnoletnim. Nasze oferty nie są skierowane do osób poniżej 18 roku życia.
Praca na umowę o pracę tymczasową wymaga ustalenia terminów i wynagrodzenia w formie pisemnej jeszcze przed jej rozpoczęciem. Choć wszyscy pełnoletni pracownicy mają prawo płacy minimalnej, dla niepełnoletnich stawka będzie niższa. Ponadto każda osoba zatrudniona na wakacje z Niemczech musi zostać zgłoszona do Minijobzentrale.
Z zasady dochody z pracy podjętej w okresie wakacyjnym są zwolnione z podatku. Warunkiem jest to, aby nie przekraczały rocznego limitu kwoty wolnej od podatku, czyli 12 084 euro (kwota na 2025 rok). Przekroczenie tego limitu zobowiązuje pracodawcę do odprowadzenia podatku dochodowego.
Osoby niepełnoletnie zatrudnione na wakacje muszą posiadać również pisemną zgodę rodzica lub opiekuna prawnego.
Zasady pracy dla nastolatków w Niemczech
Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady dotyczące tego, od którego roku życia można pracować w Niemczech. Jesteś nastolatkiem? Wyjeżdżając za granicę pamiętaj, że:
- Dzieci poniżej 14 roku życia nie mogą pracować.
- Osoba w wieku 15-18 lat nie może pracować więcej niż 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo.
- Maksymalny czas pracy to 5 dni w tygodniu. Jeśli podejmiesz się pracy zmianowej, Twoje zmiany nie powinny przekraczać 10 godzin na zmianę.
- Po przepracowaniu 4,5 godzin, należy Ci się 30-minutowa przerwa, a po przepracowaniu 6 godzin, masz prawo do godzinnej przerwy.
- Po każdym czasie pracy należy Ci się co najmniej 12-godzinna przerwa.
- Z reguły nie możesz pracować w godzinach 20.00-6.00. Istnieją od tej reguły pewne wyjątki, które opisujemy w dalszej części artykułu.
- Z reguły pracodawca musi udzielić pracownikowi 25-30 dni urlopu rocznie, jednak liczba ta zależy od wieku.
- Nastolatki nie mogą pracować w soboty i niedziele, choć od tej reguły są też pewne wyjątki (wówczas muszą mieć minimum dwie soboty i niedziele w miesiącu wolne).
Czy 16-latek może pracować w Niemczech?
Dlatego na pytanie, czy 16-latek może pracować w Niemczech, odpowiedź brzmi: tak. Jedyną kwestią są przepisy prawa, które w danym kraju regulują zasady zatrudniania nieletnich. Będą one odmienne niż w Polsce.
Zarówno 15, 16-latek pracujący w Niemczech, jak i 17-latek pracujący w Niemczech, może przebywać w pracy do ośmiu godzin dziennie. W końcu w tym okresie wiele osób rozpoczyna kształcenie zawodowe. Ponadto praca może odbywać się tylko w godzinach od 6.00 rano do 20.00. Jeśli dana osoba ukończyła już 16 lat, stosuje się wobec niej wyjątek, zgodnie z którym w przypadku zatrudnienia w restauracjach młodzi ludzi mogą pracować do godziny 22.00. Wyjątek dotyczy też zatrudnienia w piekarni, gdzie można pracować od 5.00 rano. Natomiast 17-latek pracujący w Niemczech może pojawiać się w pracy w piekarni już o 4.00 rano.
Jednocześnie pracodawca musi zapewnić nieletniemu pracownikowi 12 godzin czasu wolnego pomiędzy dwiema zmianami, a także przyznać dzień wolnego, jeśli dana osoba musiała pracować w sobotę. Wyjątki w grupie wiekowej 15-18 lat występują także w sektorze zdrowia, rolnictwie, sprzedaży.
Podsumowując, po ukończeniu 16. roku życia istnieje wiele form zatrudnienia dla uczniów w Niemczech. Tygodniowy czas pracy nastolatka nie może przekroczyć 40 godzin, natomiast praca w weekendy (poza kolejnymi wyjątkami) jest zabroniona.
Zalety sezonowej pracy za granicą
- Wyższe zarobki – podczas pracy w Niemczech w krótkim czasie zarobisz więcej pieniędzy niż w Polsce.
- Możliwość rozwoju – zarówno zawodowego, jak i osobistego: uczysz się nowych rzeczy i nabywasz cenne doświadczenia.
- Podszkolenie języka – na miejscu w naturalny sposób uczysz się języka i łatwiej jest Ci przełamać barierę językową. To umiejętność, która przydaje się w późniejszej pracy.
- Poznawanie nowych miejsc – wyjazd jest okazją do zwiedzania, poznawania kultury i ludzi danego kraju.
Gdzie szukać pracy za granicą dla uczniów?
Młodzi pracownicy są mile widziani w Niemczech oraz innych krajach UE. Na okres wakacyjny można szukać różnych rodzajów pracy, od rolnictwa po gastronomię. W większości przypadków nie będą to branże specjalistyczne. Mimo to każda praca w wieku poniżej 18 r.ż. może być cennym doświadczeniem i ciekawym przeżyciem.
Do najczęściej wybieranych przez nastolatków prac za granicą zaliczają się:
- Prace sezonowe – zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj prac, czyli wykonywanie obowiązków w rolnictwie przy zbiorach warzyw, owoców, kwiatów. W tej branży młodzież jest bardzo chętnie zatrudniana, a ofert nie brakuje. Co więcej, jeśli praca odbywa się w szklarni, dodatkową zaletą będzie przebywanie na świeżym powietrzu.
- Magazyny i hale – oferują nieskomplikowane prace przy ładowaniu, pakowaniu i sortowaniu towarów. Dodatkowym atutem jest możliwość poznania osób z różnych stron świata.
- Gastronomia i hotelarstwo – kolejne oblegane branże, głównie ze względu na możliwość zatrudnienia w pięknych zakątkach Europy. Wykonywane zadania raczej nie należą do najłatwiejszych, ale dają możliwość zarobienia większych pieniędzy.
- Au pair – praca jako opiekun do dzieci, w której zazwyczaj mieszka się z rodziną zagraniczną, co daje szansę na bliskie obcowanie z inną kulturą.
Od którego roku życia można pracować w Niemczech?
Jak widać, dla pracowników poniżej 18. roku życia w Niemczech obowiązują określone przepisy ochronne. Poza tym w przypadku zatrudniania nieletnich trzeba zachować szczególną ostrożność. Przed wyjazdem należy wyrobić m.in. Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która gwarantuje podstawowe świadczenia medyczne w razie wypadku. Wszelkie inne informacje na temat wymaganych czynności i dokumentów powinien przekazać pracodawca.
Natomiast w przypadku osób pełnoletnich szukanie pracy najlepiej zacząć od agencji zatrudnienia, takich jak Contrain. Doświadczony, zaufany zespół znajduje odpowiednie stanowisko, a także dba o ubezpieczenie, dopełnienie wszelkich formalności, oraz ścisłe przestrzeganie zasad, które obowiązują pracodawców w Niemczech. Oprócz tego agencja Contrain organizuje dorosłym pracownikom zakwaterowanie i pozostaje z nimi w stałym kontakcie.