Jak działa komunikacja miejsca w niemieckich miastach?

Jak działa komunikacja miejsca w niemieckich miastach?

Komunikacja miejska w Niemczech to oszczędność czasu, nerwów i pieniędzy. Dojazdy samochodem często okazują się droższe i trudniejsze niż podróżowanie metrem, tramwajem, czy pociągiem. Poza tym, bilety okresowe na publiczne środki transportu są stosunkowo tanie. W rezultacie często to właśnie komunikacja miejska okazuje się wygodnym rozwiązaniem, które wybiera większość osób pracujących w Niemczech.

W tym poradniku znajdziesz odpowiedzi na często zadawane pytania. Co warto wiedzieć o komunikacji miejskiej w Niemczech? Jak z niej korzystać? Ile kosztuje bilet autobusowy? Odpowiadamy.

Komunikacja w Niemczech – dostępne środki transportu 

Na początek warto podkreślić, że komunikacja w Niemczech jest świetnie zorganizowana. Dotyczy to zwłaszcza terenów miejskich, gdzie przejazd publicznym środkiem transportu okazuje się dużo prostszy i tańszy niż podróż samochodem.

Sposób działania komunikacji miejskiej w Niemczech zależy od konkretnego miasta. W dużych ośrodkach zazwyczaj spotkasz się z integracją całego transportu miejskiego. Oznacza to, że obowiązuje w nich jednolity, wspólny rodzaj biletów. To ogromne ułatwienie zarówno dla osób mieszkających tam na stałe, jak i dla pracowników tymczasowych.

W największych niemieckich metropoliach takich jak Monachium, Berlin, Hamburg lub Bonn popularnym środkiem transportu jest metro noszące nazwę U-Bahn (Untergrundbahn, kolejka podziemna). W wielu przypadkach podróżowanie metrem jest na tyle wygodne, że pozwala na dotarcie do każdego zakątka. Oprócz tego, niemiecka komunikacja miejska obejmuje autobusy, tramwaje czy kolejkę podmiejską (S-Bahn – Stadtschnellbahn, kolej miejska). Pozostałe środki transportu, które pozwalają na wyjazd poza miasto, to pociągi regionalne (RE, RB), pociągi dalekobieżne (ICE, IC) i autokary dalekobieżne. 

Z jakich miejskich środków transpotu można korzystać?

  • Kolejka miejska (S-Bahn) – skrót S-Bahn pochodzi od wyrazu Stadtbahn, czyli “kolejka miejska”. W całych Niemczech ma ona jednakowy symbol – białą literę S na zielonym, okrągłym tle. Kierując się tym oznaczeniem, szybko trafisz na stację lub punktu obsługi klienta. 
  • Kolej regionalna (Deutsche Bahn) – regionalne pociągi będące alternatywą dla kolejki miejskiej S-Bahn, które często skracają czas przejazdu przy pokonywaniu większych odległości.
  • Metro (U-Bahn) – stacje U-Bahn (Untergrundbahn, czyli kolejka podziemna) oznaczone są białą literą U na niebieskim tle. W ciągu dnia metro kursuje z częstotliwością 5-10 minut, a rano i wieczorem co 15-20 minut. Pociągi metra, czyli najszybszą formę komunikacji w Niemczech, znajdziesz głównie w dużych miastach takich jak Berlin, Hamburg, Monachium, czy Bonn. 
  • Autobusy (Bus) – standardowo linie autobusowe jeżdżą do 10-20 minut w ciągu dnia. Gdy chcesz wysiąść, przed żądanym przystankiem należy nacisnąć “STOP”, ponieważ bez chętnych do zatrzymania się, autobus pojedzie dalej. Nazwę najbliższego przystanku wyświetla tablica lub ekran wewnątrz pojazdu. 
  • Tramwaj (Tram, Strassenbahn) – w tramwajach zazwyczaj znajdują się automaty z biletami, a zakupiony bilet jest ważny bez potrzeby kasowania. Większość takich biletomatów przyjmuje wyłącznie monety. 

Ile kosztuje bilet autobusowy w Niemczech?

To, ile kosztuje bilet autobusowy w Niemczech, zależy od regionu i wybranej trasy. W większości landów działają stowarzyszenia transportowe, które ustalają ceny w danym regionie. Dlatego jeśli chcesz wiedzieć, ile kosztuje bilet autobusowy w niemieckim mieście, wejdź na stronę stowarzyszenia z danego landu. 

Trzeba jednak zwrócić uwagę, że z reguły bilety na pojedynczy przejazd są dość drogie. Ceny w Hamburgu i Monachium sięgają około. 3,90 euro, w innych miastach ok. 2 euro. Z tego względu o wiele lepszą opcją okazuje się zakup biletów okresowych – dziennych, kilkudniowych lub miesięcznych. Jeśli jednak musisz skorzystać z biletu na pojedynczy przejazd, poszukaj biletów na krótszą podróż, które są znacznie tańsze – nazywają się Kurzstrecke i obejmują trasy do 4. przystanków.

Jeśli chodzi o duże miasta w Niemczech, komunikacja miejska jest podzielona na strefy. Dlatego cena biletu może zależeć m.in. od liczby przekraczanych stref. 

Miesięczny bilet autobusowy w Niemczech 

Jeżeli zamierzasz korzystać z komunikacji miejskiej w Niemczech regularnie, zastanów się nad zakupem biletu okresowego. Płacisz wtedy jedną, stałą kwotę, za którą możesz podróżować tak często, jak potrzebujesz. 

Dla osób, które dodatkowo lubią podróżować i poza pracą chcą spędzać czas na zwiedzaniu, idealnym rozwiązaniem będzie Deutschland-Ticket. To dosłownie “jeden bilet na wszystko”, który kosztuje 49 euro miesięcznie. Zapewnia on nieograniczone korzystanie ze wszystkich środków transportu na terenie całego kraju. To niezwykle wygodne rozwiązanie, pozwalające na jeszcze wygodniejsze korzystanie z komunikacji miejskiej w Niemczech. Umożliwia bezpłatną podróż wszystkimi pociągami regionalnymi oraz środkami lokalnego transportu publicznego (metrem, autobusem, kolejką podmiejską S-Bahn). Nie obowiązuje jedynie w pociągach InterCity.

Deutschland-Ticket można zamówić przez internet. Wystarczy wpisać swoje nazwisko i datę, od której bilet na obowiązywać. Subskrypcja jest przedłużana automatycznie 10. dnia każdego miesiąca (z możliwością anulowania w dowolnym momencie). Bilet ma formę pliku PDF, czyli elektroniczną – do skorzystania z niego wystarczy Ci smartfon. Deutschland-Ticket to zdecydowanie najlepszy sposób na podróżowanie po całych Niemczech.  

Dojazd komunikacją miejską w Niemczech: aplikacja 

Jeśli chcesz ułatwić sobie dojazdy komunikacją miejską w Niemczech, aplikacje będą najwygodniejszym rozwiązaniem. Dostępne są zarówno oficjalne aplikacje mobilne konkretnych firm przewozowych, z których warto korzystać, jak i te nieoficjalne. Do popularnych propozycji należą:

  • BVG Fahrinfo – aplikacja porównywana do polskiego “Jakdojade”, wskazująca drogę na terenie Berlina. Znajdziesz w niej m.in. aktualne rozkłady jazdy komunikacji miejskiej w niemieckiej stolicy i możliwość kupowania biletów online. 
  • DB Navigator – Deutsche Bahn (DB) czyli koleje niemieckie. Aplikacja DB pozwala na szybkie znalezienie krajowych połączeń międzymiastowych i promocji regionalnych, sprawdzenie obłożenia w danym pociągu oraz wykupienie konkretnych miejsc.
  • Citymapper – planer transportu dla obszarów miejskich w całej Europie. Citymapper ułatwia też podróżowanie po Niemczech komunikacją miejską. Można używać go do zakupu biletów na pociągi, autobusy, tramwaje lub metro. 
  • Omio – pozwala na szybkie planowanie podróży oraz możliwość zakupu biletów elektronicznych. 

Jak korzystać z komunikacji miejskiej w Niemczech?

Oczywiście korzystanie z komunikacji w Niemczech zaczynamy od kupna biletu. Zazwyczaj można zrobić to u kierowcy lub w pojeździe. Dostępne są również oficjalne aplikacje mobilne konkretnej firmy przewozowej lub nieoficjalne aplikacje pozwalające na zakup przejazdu do różnych miast. Na peronach i przystankach znajdziesz też tradycyjne punkty sprzedaży oraz kasy biletowe. Z kolei biletomaty znajdują się zarówno wewnątrz środków komunikacji, jak i na zewnątrz. 

Praktycznie zawsze przed rozpoczęciem podróży musisz skasować bilet. W autobusach i tramwajach kasowniki znajdziesz w pojeździe. W kolejce miejskiej lub metrze z reguły umieszcza się je na peronach. Poza tym do autobusu powinieneś wsiadać przednim wejściem, a wysiadać pozostałymi.