Słowacja – dni wolne od pracy
Wybierasz się do pracy za granicę, a może planujesz urlop w Słowacji? Niezależnie od tego, jaki jest powód Twojego wyjazdu, z pewnością pragniesz dowiedzieć się nieco więcej o kulturze tego kraju i obchodzonych świętach. Przygotowaliśmy cenne informacje, z których dowiesz się, jakie są dni wolne od pracy w Słowacji. Dzięki temu łatwiej będzie Ci podjąć decyzję o wyjeździe, a także zaplanować terminy urlopów. Warto mieć świadomość, że Słowacja jest krajem znajdującym się w czołówce państw z liczbą dni ustawowo wolnych od pracy. Jest ich aż 15! Dla porównania w Polsce obowiązuje 13 dni wolnych, a w Holandii tylko 9.
Ważne święta w Słowacji
Jeśli podjąłeś decyzję o wyjeździe do Słowacji, z pewnością chcesz dowiedzieć się nieco więcej o zwyczajachi dniach wolnych od pracy w tym kraju. Podobnie jak w Polsce, niektóre są obchodzone w stałych terminach, a inne zaliczane są do świąt ruchomych.
Część uroczystości obchodzonych u naszych południowych sąsiadów pokrywa się z dniami świątecznymi w Polsce. Zalicza się do nich m.in. Objawienie Pańskie 6 stycznia, Święto Pracy obchodzone 1 maja czy Wszystkich Świętych w dniu 1 listopada. Świętem obchodzonym również w Polsce, ale w innym terminie, jest Dzień Matki, który w Słowacji (podobnie jak w większości krajów na całym świecie) odbywa się 14 maja.
Są też takie święta w Słowacji, których nie celebrujemy w Polsce. Mowa m.in. o dniu zwycięstwa nad faszyzmem, czyli rocznicy zakończenia II wojny światowej przypadającej na dzień 8 maja. 5 lipca obchodzone jest Święto Cyryla i Metodego, czyli misjonarzy greckich, którzy prowadzili misje chrystianizacyjne na terenach Słowacji i Moraw od 862 roku. Do listy świąt w Słowacji należy dopisać także:
- Dzień Powstania Republiki Słowackiej – 1 stycznia, jako rocznica rozdzielenia Czech i Słowacji na dwa niezależne państwa;
- rocznicę wybuchu Słowackiego Powstania Narodowego – 29 sierpnia (powstanie trwało od 29 sierpnia do 28 października 1994 roku);
- Dzień Konstytucji Republiki Słowackiej – 1 września, święto upamiętnia przyjęcie Konstytucji, która jest podstawowym dokumentem ustawodawczym niepodległego kraju;
- Dzień walki o wolność i demokrację – 17 listopada, jako rocznica manifestacji studentów przeciw władzy komunistycznej.
Warto wymienić jeszcze Święto Matki Boskiej Bolesnej, czyli patronki Słowacji – 15 września, które również jest dniem wolnym od pracy w Słowacji. Wtedy Słowacy biorą udział w mszy świętej i wyruszają na pielgrzymki.
Dni wolne od pracy w Słowacji
Wszystkie wymienione wyżej święta w Słowacji są dniami wolnymi od pracy (z wyłączeniem wspomnianego dnia matki). Dodatkowo wolne są dwa dni Świąt Bożego Narodzenia, a osoby pracujące mogą dodatkowo cieszyć się z wolnej Wigilii. Podobnie wygląda sytuacja w Wielkanoc – wolna jest Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny, a także Wielki Piątek.
Jak już wspomnieliśmy, Słowacja jest krajem znajdującym się w czołówce w kwestii liczby dni ustawowo wolnych od pracy. Jednak nawet jeśli w danym dniu obchodzone jest w Słowacji święto narodowe czy kościelne, to nie zawsze oznacza, że Twój dzień będzie wolny. Co to znaczy? O tym, czy w danym dniu będziesz zobowiązany, aby stawić się na swoim stanowisku, decydują zapisy regulaminu lub indywidualnego kontraktu podpisywanego u swojego pracodawcy. Jeśli zapisy zakładają, że w konkretne dni będziesz pracować – musisz się do tego dostosować.
Każdy, kto wybiera się na wczasy lub do pracy za granicę, z pewnością jest zainteresowany kwestią handlu w niedzielę. Choć w Polsce już przyzwyczailiśmy się do tego, że sklepy w ten dzień tygodnia są zamknięte, to warto mieć świadomość, że w Słowacji niedziele są dniami handlowymi! Jednak w kodeksie pracy ustanowiono dokładnie 15,5 dnia, kiedy to sklepy będą zamknięte. Wśród nich wymienia się stałe daty, tj. 1 i 6 stycznia, 1 i 8 maja, 29 sierpnia, 1 i 15 września, 1 i 17 listopada, 25 i 26 grudnia oraz święta: Wielki Piątek, Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny. Dodatkowo sklepy są zamknięte w Wigilię Bożego Narodzenia, czyli 24 grudnia, po godzinie 12.00.
Słowacja – jak wygląda wynagrodzenie w dni ustawowo wolne od pracy?
Jeśli wybierasz się do naszych południowych sąsiadów na wycieczkę lub urlop, powinieneś wiedzieć, kiedy wypadają tam dni wolne i święta, i upewnić się, że na miejscu możesz skorzystać ze wszystkich atrakcji. Jeżeli natomiast planujesz podjąć zatrudnienie, z pewnością interesuje Cię kwestia dni wolnych od pracy w Słowacji. Być może chcesz zaplanować urlop, aby móc zwiedzić lokalne atrakcje, wypocząć lub na kilka dni powrócić w rodzinne strony? Jak wspomnieliśmy, lista świąt może być dla Ciebie jedynie ogólną wskazówką, a dokładnie informacje na temat dni wolnych zawarte będą w zapisach umowy i regulaminu w Twoim miejscu pracy. Szczegółowych informacji na ten temat warto zasięgnąć wcześniej (jeszcze przed podpisaniem dokumentów), aby uniknąć rozczarowania.
Zastanawiasz się, jak wygląda kwestia wynagrodzenia za pracę w święta? W dni wolne wyznaczone ustawowo pracownik powinien być zwolniony ze świadczenia usług, jednak mamy świadomość, że nie zawsze jest to możliwe. Mowa m.in. o lokalach gastronomicznych lub nieustannie działających halach produkcyjnych, w których system pracy nie zakłada udzielenia wolnego. Według obowiązujących przepisów prawa, pracodawca jest zobowiązany do wypłaty dodatkowo minimum 50% stawki godzinowej do każdej przepracowanej godziny.
Warto jednak dokładnie sprawdzić, jakie warunki płacowe oferuje pracodawca za pracę w Słowacji w święto narodowe lub kościelne, ustawowo będące dniem wolnym od pracy. Jeśli wyjeżdżasz do Słowacji w celach zarobkowych, świadczenie usług w dni świąteczne może okazać się doskonałą okazją, aby uzyskać wyższe wynagrodzenie. Jeśli nie chcesz spędzać każdej wolnej chwili w pracy, możesz wybrać miejsce, w którym otrzymasz gwarancję konkretnych dni wolnych. Możesz ten czas wykorzystać na udział w uroczystościach organizowanych z okazji obchodzonych świąt, zobaczyć interesujące Cię zabytki lub atrakcje, albo wrócić na kilka dni w rodzinne strony.