Strefa wiedzy

Witaj w miejscu, w którym dowiesz się wszystkiego,
co o pracy za granicą powinieneś wiedzieć.

FAQ

FAQ2018.02.08
FAQ

Na jakich warunkach będę zatrudniona/y w Contrain?

Zawieramy z Tobą polską umowę o pracę tymczasową. Zanim złożysz na niej swój podpis, opłacimy Twoje badania lekarskie i przeprowadzimy szkolenia BHP.
W każdej umowie określamy miejsce pracy i jej istotne warunki m.in. wynagrodzenie czy czas trwania.
Fakt podjęcia współpracy rejestrujemy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Czy za coś będę musiał/a płacić?

Zawarcie współpracy z Contrain nic nie kosztuje. Nasi pracownicy mają zapewnione bezpłatne badania lekarskie i inne świadczenia należne w związku z zatrudnieniem i wykonywaniem pracy na naszą rzecz.

Musisz jednak liczyć się z kosztami podróży za granicę, kosztami życia oraz opłatą za zakwaterowanie. Po naszej stronie zapewniamy wsparcie organizacyjne.

Co z moim ubezpieczeniem?

Każdy pracownik jest ubezpieczony w ZUS, a w przypadku wykonywania zadań służbowych za granicą posiada tzw. formularz A1, czyli potwierdzenie ubezpieczenia w ZUS na kraje Unii Europejskiej. Formularz umożliwia opiekę zdrowotną w nagłych sytuacjach.

Doradzamy też wyrobienie sobie karty EKUZ, która gwarantuje Ci leczenie w placówkach medycznych działających w ramach publicznej opieki zdrowotnej za granicą.

A jeśli potrzebuję pomocy, kiedy pracuję za granicą?

Podczas wykonywania swoich zadań za granicą pracownicy mogą korzystać z pomocy bezpośredniego przełożonego, a poza godzinami pracy, kiedy sytuacja tego wymaga, mogą otrzymać pomoc od naszego Koordynatora Operacyjnego. Każdy pracownik posiada dane kontaktowe do Koordynatora i w trudnych sytuacjach może się z nim skontaktować.

Nie znam żadnego języka obcego. Czy znajdzie się dla mnie praca?

Tak, posiadamy oferty pracy dla osób bez znajomości języka.

Jak wygląda zakwaterowanie?

Każdy pracownik Contrain wyjeżdżając za granicę ma zapewnione zakwaterowanie w kraju wykonywanej pracy. Oferujemy możliwość mieszkania zarówno w domach całorocznych, mieszkaniach i hotelach. To, które zakwaterowanie zostanie przydzielone pracownikowi zależy od projektu, na który pracownik wyjedzie, ponieważ staramy się, żeby odległości między zakwaterowaniami, a miejscami pracy były jak najmniejsze. Pracownicy mają dostęp do pokoi sypialnianych, wyposażonego aneksu kuchennego, bądź kuchni oraz węzła sanitarnego i internetu.

Co z dojazdami do pracy?

Pracownicy Contrain otrzymują do swojej dyspozycji rowery, którymi mogą dojechać do pracy. Jeśli odległość z miejsca zamieszkania do miejsca pracy przekracza 10 km organizujemy transport samochodem.

Czy organizujecie transport do Holandii i Niemiec?

Contrain dysponuje bazą firm transportowych z różnych województw, którą może udostępnić na prośbę pracownika. To jednak pracownik jest odpowiedzialny za kontakt z przewoźnikiem i organizację wyjazdu. Koszt biletu pokrywa pracownik.

Ile mogę zarobić?

Przy każdej z naszych ofert pracy znajdziesz informację o godzinowym wynagrodzeniu.

Co trzeba zabrać na wyjazd?

Każdy pracownik przed wyjazdem otrzymuje pakiet informacyjny na temat pracy wraz z wykazem rzeczy, które należy ze sobą zabrać. Z pewnością należy spakować na wyjazd: dowód osobisty lub paszport, kartę do bankomatu, strój i obuwie przeciwdeszczowe, buty z umocnionym przodem, śpiwór lub kołdrę, poduszkę oraz pościel.

Czy są zaliczki?

W Contrain nie ma możliwości pobierania zaliczek. Wynagrodzenie wypłacane jest 10-tego dnia następnego miesiąca na wskazane przez pracownika polskie konto walutowe.

Czy możemy wyjechać w parze lub grupie?

Tak. Możliwość nawiązania współpracy z Contrain ma każda osoba, która pozytywnie przejdzie rozmowę kwalifikacyjną.

Czy są kary finansowe w umowie, jeśli tak, to za co?

Contrain jest firmą działającą w pełni legalnie i nie stosuje żadnych kar umownych.

Czy można mieszkać na swoim zakwaterowaniu?

Istnieje możliwość mieszkania na prywatnym zakwaterowaniu, jest to jednak opcja rozpatrywana indywidualnie z danym pracownikiem.

Nie mam sofi/BSN – jak mogę wyrobić ten numer?

Contrain pomaga pracownikom w uzyskaniu numeru sofi/BSN. Koordynator Operacyjny umawia wizytę w Tax Office, zawozi pracownika do urzędu, pomaga przejść przez formalności, a po wszystkim odwozi na zakwaterowanie lub do pracy. Zachęcamy do zalaminowania uzyskanego dokumentu podczas przerwy urlopowej w Polsce, aby się nie zniszczył.

Nie mam książeczki sanepidu. Czy to jest problem?

Polska książeczka sanepidu jest nieważna w Niemczech czy Holandii. Pomagamy jednak w wyrobieniu niemieckich lub holenderskich odpowiedników na miejscu.

Co jeśli będę zmuszony/na przedwcześnie zakończyć pracę/będę musiał wrócić do Polski?

Oczywiście sytuacje losowe mogą przydarzyć się każdemu i bierzemy to pod uwagę. Pracownik ma możliwość wcześniejszego powrotu w sytuacjach pilnych.

Nasi partnerzy

Przez 20 lat istnienia na rynku zdobyliśmy zaufanie wielu Partnerów.

Współpracują z nami:

  • PUP
  • IMP
  • PFHR
  • AHK
  • OKAP
  • PUIG