Strefa wiedzy

Witaj w miejscu, w którym dowiesz się wszystkiego,
co o pracy za granicą powinieneś wiedzieć.

Czy praca sezonowa w Holandii liczy się do emerytury?

Baza wiedzy2017.08.01
Czy praca sezonowa w Holandii liczy się do emerytury?

Praca sezonowa za granicą to dla wielu osób ciekawa możliwość zarobku, ale czy lata pracy w Holandii będą wliczały się do polskiej emerytury? Sprawa ma się inaczej w sytuacji, gdy jesteś bezpośrednio zatrudniony u zagranicznego pracodawcy, a inaczej, gdy zatrudnia Cię agencja pracy tymczasowej. Na czym polega ta różnica?

Praca w Holandii a emerytura

Praca sezonowa w Holandii, przy zbiorach, w firmie produkcyjnej czy na innym stanowisku, to doskonała okazja do poprawy swojej sytuacji finansowej. Pojawia się jednak wątpliwość czy wyjazd za granicę aby na pewno będzie dobrym rozwiązaniem i czy pozwoli na wliczenie przepracowanych lat w Holandii do polskiej emerytury? Odpowiedź zależy od wybranej formy zatrudnienia. Praca w Holandii liczy się zarówno do polskiej emerytury, jak i renty oraz zasiłku dla bezrobotnych, ale pod warunkiem, że jesteś zatrudniony przez agencję pracy tymczasowej w Polsce, a tylko czasowo delegowany do pracy za granicę. Natomiast, gdy decydujesz się na samodzielne poszukiwania zagranicznych ofert pracy, musisz już samodzielnie zadbać o pewne formalności, by Twoja praca za granicą wliczała się do emerytury.

Praca za granicą na własną rękę – pamiętaj o formalnościach

Poszukiwanie pracy za granicą na własny rachunek i zatrudnienie bezpośrednio u zagranicznego pracodawcy wiąże się z wieloma formalnościami, o których trzeba pamiętać. W takim przypadku, jeśli chcesz, by praca w Holandii czy w innym kraju wliczała się do polskiej emerytury, renty lub zasiłku, musisz posługiwać się formularzem PD U1 (dawniej druk E301). To międzynarodowy dokument, który obowiązuje w całej Unii Europejskiej i poświadcza faktyczny okres zatrudnienia, ale również okresy składkowe w czasie wykonywania pracy zarobkowej za granicą. By zdobyć taki formularz, musisz zwrócić się do odpowiedniej instytucji socjalnej w danym kraju. Tylko wydanie bezterminowego zaświadczenia może poświadczyć wykonywaną przez Ciebie pracę za granicą, a tym samym umożliwić wliczenie okresów składkowych do emerytury.

Praca sezonowa przez agencję pracy tymczasowej a polska emerytura

Sprawa wygląda inaczej, gdy zamiast zatrudniać się bezpośrednio u zagranicznego pracodawcy, interesuje Cię praca za granicą przez agencję pracy tymczasowej lub innego pracodawcę polskiego. Agencja pracy tymczasowej zawiera z pracownikiem umowę i staje się jego pracodawcą. Tym samym jesteś zatrudniony w Polsce, a zostajesz tylko czasowo oddelegowany do pracy za granicą. Taki stan rzeczy sprawia, że nie musisz martwić się o żadne formularze, a do pracy za granicę wyjeżdżasz na podstawie karty A1, która poświadcza Twoje ubezpieczenie. Agencja pracy tymczasowej potwierdza, że jako pracownik tymczasowy podlegasz ubezpieczeniu społecznemu w Polsce i to agencja sama dokonuje formalności związanych z pracą w Holandii.

Jeśli chcesz, by praca sezonowa za granicą wliczała się do przyszłej emerytury, najlepiej poszukaj ofert przez agencję pracy tymczasowej. Agencja zapewni Ci zatrudnienie w Polsce, ale z czasowym oddelegowaniem do Holandii lub innego kraju. W przypadku umowy z zagranicznym pracodawcą nie podlegasz już polskiemu ubezpieczeniu, dlatego musisz pamiętać o odpowiednim formularzu, który poświadczy okresy składkowe.

Nasi partnerzy

Przez 20 lat istnienia na rynku zdobyliśmy zaufanie wielu Partnerów.

Współpracują z nami:

  • PUP
  • IMP
  • PFHR
  • AHK
  • OKAP
  • PUIG