Strefa wiedzy

Witaj w miejscu, w którym dowiesz się wszystkiego,
co o pracy za granicą powinieneś wiedzieć.

Holenderski rynek pracy

Baza wiedzy2017.09.26
Holenderski rynek pracy

Mimo iż poziom bezrobocia na polskim rynku pracy systematycznie spada, to Polacy i tak chętnie wyjeżdżają za granicę w celach zarobkowych. Aż 70% Polaków podaje wyższe zarobki właśnie jako główny powód wyjazdu do innego kraju, a 40% docenia wyższy standard życia. Wśród najbardziej preferowanych kierunków emigracji znajduje się Holandia (tuż za Wielką Brytanią i Niemcami). Jak wygląda holenderski rynek pracy i co sprawia, że praca w Holandii jest tak chętnie wybierana?

Polacy w Holandii

W 2007 roku Holandia otworzyła granice swojego kraju, a tym samym holenderski rynek pracy dla imigrantów z państw Unii Europejskiej. Według raportu GUS, pod koniec 2015 roku w Holandii przebywało 112 tysięcy Polaków. Szacuje się, że obecnie w Holandii przebywa około 150 tysięcy polskich obywateli. Z tym, że dane obejmują osoby zarejestrowane, czyli posługujące się numerem sofi/BSN, stąd rzeczywista liczba Polaków pracujących w królestwie tulipanów może być znacząco wyższa.

Praca tymczasowa w Holandii – gdzie?

Holenderski rynek pracy oferuje pracę w różnych sektorach gospodarki. Szczególnie dużo ofert znajdziemy w rolnictwie, ogrodnictwie, przetwórstwie spożywczym, logistyce, przemyśle, a także branży chemicznej i budowlanej. Praca jest tu przez cały rok! Na niektórych stanowiskach wymagana jest znajomość języka obcego oraz odpowiednie kwalifikacje, ale przy prostych pracach fizycznych nie ma takich warunków. Polscy fachowcy (spawacz, ślusarz, mechanik czy operator maszyn) mogą oczywiście liczyć na ciekawsze oferty pracy i atrakcyjniejsze wynagrodzenie.

Jednak praca w Holandii możliwa jest także dla osób bez znajomości języka i ukończonych kursów. Szczególną popularnością cieszy się praca w szklarniach, przy pielęgnacji i zbiorach warzyw i owoców. Popyt na pracowników w tym sektorze wynika z faktu, iż Holandia znajduje się w światowej czołówce największych eksporterów warzyw i owoców.

Praca w Holandii i rynek owoców i warzyw

Holandia zajmuje czwarte miejsce na liście największych eksporterów świeżych produktów ogrodnictwa na całym świecie. Jednak w przypadku eksportu samych warzyw pozostaje światowym liderem! Najnowsze dane wskazują, że w roku 2015 Holandia wyeksportowała 7,356 mln ton warzyw i owoców, z czego 4,436 mln ton stanowił eksport warzyw (dane FAMMU/FAPA). Holendrzy eksportują cebulę, buraki, warzywa korzeniowe, a także pomidory, marchew, pory, pieczarki oraz inne produkty.

Tak znaczny eksport warzyw i owoców wymaga zatem wielu rąk do pracy! Szczególnie w okresie letnim wzrasta zapotrzebowanie na pracowników sezonowych, ale uprawa roślin w szklarniach to możliwość pracy przez cały rok. Taka praca sezonowa jest doskonałą opcją w szczególności dla kobiet oraz młodych ludzi (studentów i uczniów), którzy poszukują zatrudnienia na wakacje. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by pracę taką podjęły inne osoby.

Popularna branża ogrodnicza w Holandii

Branża ogrodnicza zazwyczaj nie wymaga specjalnych kwalifikacji i znajomości języka obcego. Znaczną popularnością cieszy się praca w Holandii przy kwiatach uprawnych na polach – tulipanach i liliach, których sezon przypada na maj, oraz na przełom sierpnia i września. Holandia słynie także ze szklarniowej uprawy truskawek oraz innych owoców (śliwek, jabłek, gruszek), co zapewnia pracę praktycznie przez cały rok. Poszukuje się również osób do pracy przy zbiorze warzyw – kapusty, brokułów, ziemniaków, kalafiorów, pomidorów, papryki i innych.

Gdzie szukać ofert pracy w Holandii? Można na własną rękę – na portalach z ogłoszeniami lub przez polecenie znajomych. Najbezpieczniejszą opcją jest jednak agencja pracy tymczasowej, która obfituje w oferty pracy za granicą dla pracowników sezonowych i tych zainteresowanych dłuższym pobytem.

Szybki kontakt dla Firm

Jesteś pracodawcą i szukasz pracowników? Skontaktuj się z nami.

Newsletter

Zapisz się do newslettera i jako pierwszy dowiaduj się o nowościach w Contrain.


* Zapisując się do newslettera wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych.

Nasi partnerzy

Przez 20 lat istnienia na rynku zdobyliśmy zaufanie wielu Partnerów.

Współpracują z nami:

  • PUP
  • IMP
  • PFHR